Logo Niedar w Tallinie !

Litwa, Łotwa i Estonia – geograficzny Tercet Republik Nadbałtyckich  coraz bliższy  do zdobycia ! Logo Niedar  było już na Litwie… dziś razem z  Piotrem z Różanej  odwiedzamy i  zwiedzamy stolicę Estonii.  Do „zdobycia”  pozostaje więc jeszcze tylko  Łotwa.

Na początek wspólny wątek historyczny. Na ścianie Muzeum Morskiego –  odnajdziemy pamiątkową tablicę z dwujęzycznym tekstem – upamiętniającą  słynną  ucieczkę okrętu podwodnego ORP Orzeł  do Anglii:

O Tallinie mówi się jako o mieście,  w którym historia rozwoju zatoczyła ogromne koło. To niegdyś prężnie rozwijające się miasto hanzeatyckie korzystające jak Gdańsk nie tylko  z dobrodziejstw komunikacyjnych Bałtyku, mocno podupadło w czasach słusznie minionych by teraz w ramach Unii Europejskiej w pełni  korzystać z możliwości rozwoju jakie stwarza wspólnota. Dość powiedzieć iż Tallin znajduje się dziś na 7 miejscu listy najbardziej inteligentnych  miast Świata !

Aby trafić na ranking miast inteligentnych trzeba posiadać taka infrastrukturę, która wykorzystuje nowoczesne technologie informatyczno-komunikacyjne w celu zwiększenia interaktywności  danej  aglomeracji.

Oto panorama miasta z widoczną wieżą kościoła Św. Olafa górująca nad Tallińska Starówką  wpisaną w 1997 r na listę światowego dziedzictwa UNESCO:

Na horyzoncie fotki widać wąski pasek Morza Bałtyckiego a konkretnie Zatoki Tallińskiej a dalej w linii prostej, po przeciwnej stronie zatoki  /zobaczyć się nie da 😊/  znajduje się stolica Finlandii – Helsinki.

Leave a Comment