Logo Niedar za wielką wodą w White Rock.

Dzięki Irkowi – notka przypominająca sylwetkę tego Ambasadora akcji: „Logo Niedar podróżuje”  u dołu wpisu – ikonka naszej wsi została uwieczniona  w miejscowości  White Rock leżącej w dystrykcie Greater Vancouver  w  kanadyjskiej prowincji Kolumbia Brytyjska. White Rock czyli Biała Skała to dość popularna nazwa dla miejscowości w różnych częściach świata. Akurat  tu,  nad pacyficzną   zatoką  Semiahmoo, nazwa wzięła się od ogromnego  leżącego na plaży narzutowego głazu, którego wagę szacuje się na 486 ton!:

Głaz jest granitowy a swoją bijąca w oczy  biel  zawdzięczał odchodom pozostawianym przez licznie obsiadujące go morskie ptaki. Ta biel do tego stopnia wyróżniała głaz iż podczas księżycowych nocy wydawało się iż  świeci on, co sprawiło iż urósł on nie tylko  do roli swojego rodzaju  „latarni morskiej” ale stał się chrzestnym głazem miejscowej  dziś liczącej niecałe 20 000 mieszkańców społeczności.  Obecnie głaz zamalowywany jest / zdarza się,  że co miesiąc !/ specjalną  białą  farbą, którą pokrywane bywa wszechobecne wielokolorowe graffiti – młodzież,  na tradycje,  jak wszędzie, ma nieco odmienne spojrzenie. Nieopodal głazu  znajduje się ciekawa architektonicznie promenada – użytkowe molo, wybudowane w 1914 r.

To z tego molo Irek sfotografował miasteczko:

Nietypowy układ pomostu, jakże inny od znanego nam mola sopockiego, sprawia iż jest to doskonałe miejsce do cumowania na głębokiej wodzie  jednostek o dużym zanużeniu. Poniżej widok na zatokę:

Podczas sztormu w grudniu 2018 z przyległej przystani „zerwały” się żaglówki. Molo White Rock zostało zdewastowane  na odcinku ok. 30 metrów. Kilkanaście żaglówek poszło na dno. Kilka z nich dosłownie  wklinowało się między pale pomostu. Wróćmy jednak na plażę poniżej sfotografowana podczas odpływu:

Niepozorna plaża White Rock  /w relacji do naszych piaszczystych plaż bałtyckich/ w 1979 roku zyskała międzynarodową sławę gdyż został tu zorganizowany konkurs na budowę zamku z piasku. Uczestnicy konkursu  korzystali  z obszaru  z którego woda cofała się podczas odpływu sic ! Nagroda za I miejsce wyniosła 10 000 USD – nic więc dziwnego iż w szczycie konkursowych zmagań  tłum uczestników i kibiców przewyższał siedmiokrotnie dzisiejsza liczbę mieszkańców  a więc gromadziło się tu blisko 150 000 osób ! Konkurs ze względów bezpieczeństwa  1987 r. zawieszono  ale od 2008 r. z inicjatywy miejscowych uczniów szkół średnich został on wznowiony i przyciągnął już 40 000 osób w tym 70 drużyn konkursowych.

Więcej fotek z White Rock  na naszej  mapie Google z podróżami Logo Niedar.  Patrz górne poziomem menu strony.

Irkowi serdecznie dziękujemy za kolejne kilometry i nowe miejsce.  Przesyłamy za ocean serdeczne pozdrowienia wraz z abonamentowym zaproszeniem do Niedar !


 Irek  to zasłużony  Ambasador Akcji:  Logo Niedar podróżuje, a jednocześnie można by rzec nasz krajan bowiem urodził się w nieodległym …Namysłowie. Obecnie kanadyjski przedsiębiorca i dwukrotny Mistrz Kanady w  Karate Kyokushin. Uczestnik wielu międzynarodowych zawodów w tej dyscyplinie sportu, dzięki czemu w zasobach fotograficznych naszej akcji mamy między innymi takie perełki jako fotki  logo wykonane  z najwyższej wieży świata z widokiem na ośnieżoną Fudżi Jamę czy logo Niedar sfotografowane na placu Czerwonym w Moskwie oraz oczywiście szereg fotek z obszaru Kanady.

 

Dodaj komentarz