Logo Niedar w Winnipeg – Kanada:

W języku indian Cree,  Wininipeg to „zabłocona woda”… obecnie jest to  stolica kanadyjskiej prowincji Manitoba. Miasto ma swoją flagę, która od dzisiaj zaczyna wirtualnie powiewać w naszym specjalnym poczcie akcji: ” Logo Niedar travel the word:

Leżące w centrum geograficznym Kanady,  miasto- liczbą mieszkańców zbliżone  jest do Wrocławia.  Posiada jednak zdecydowanie krótszą  historię,  bowiem pierwsi  francuscy handlarze futer przybyli na te tereny dopiero w 1738 r.

Po uruchomieniu Kolei Transkanadyjskiej,  Winnipeg przeżyło niewiarygodny boom gospodarczy, który po nadejściu inflacji  w 1914 r. zakończył się dramatyczną recesją.  W efekcie,  miał tu miejsce   największy w historii  Kanady  strajk robotników.

Mimo młodego wieku miasto może się pochwalić jakże bogatą paletą  turystycznych atrakcji.  Dość powiedzieć iż w 2010 r. Winnipeg zyskało miano: Kulturowej Stolicy Kanady !

Pośród ogromu atrakcji znajdują się tu także unikalne w skali światowej miejsca jak np. największe na świecie Muzeum Sztuki Eskimoskiej. Skoro jesteśmy już przy muzeach,  to zacznijmy ich  zwiedzanie od  Kanadyjskiego  Muzeum Praw Człowieka. Już sama, jakże oryginalna, bryła budynku przyciąga wzrok. Uznaje się ją  za architektoniczną  wizytówkę Winnipeg:

Muzeum powstało aby  przeprowadzić zwiedzających przez historię ludzkości na tle której nie tylko wirtualnie przewija się narracja wystawy ilustrująca kryzysy humanitarne  i ich wpływ na szeroko pojęte prawa człowieka. Placówka promuje wizję lepszego świata w którym każdy człowiek bez względu na rasę, wyznanie, poglądy powinien mieć zagwarantowane prawa do szeroko rozumianej bezpiecznej   koegzystencji…

Trzy ciekawostki:

Pewnie nie wszyscy wiedzą, iż  Winnipeg eksportuje do najlepszych światowych restauracji  ponad 25 000 funtów … kawioru !

Winnipeg jest siedzibą  pierwszej na świecie krajowej telewizyjnej  sieci… aborygeńskiej.

Królewska szkoła baletowa w Winnipeg należy do najbardziej  wymagających i prestiżowych szkół na świecie ! Uczniami tej szkoły byli m.in. Mikhail Baryshnikov i Evelyn Hart.

…i na zakończenie dzisiejszego rekonesansu po Winnipeg,  zmierzamy w stronę … Królewskiej  Mennicy:

Powyżej sceneria nieco przypominająca przedpola… europejskich  unijnych instytucji. Bryła budynku bardzo współczesna a wewnątrz wyjątkowe zupełnie muzeum i zakład produkcyjny jednocześnie. To tutaj w sercu Kanady,  na potrzeby aż 75 krajów świata,  co zostało uhonorowane spektakularnie masztami flagowymi – wyprodukowano ponad 55 milionów monet !  Najdłużej trwa proces przygotowania produkcji.  – Potem kiedy rusza już  specjalna 55 tonowa prasa  – z maszyny wypada 1000 monet … co 1 sekundę.

Dodaj komentarz