Logo Niedar we Francji. Wpis ze szczególną dedykacją.

Pośród kilku niezrealizowanych do tej pory pomysłów mających na celu atrakcyjną prezentację powojennej historii Niedar, miałem/mam  ideę opracowania  mapy  na której graficznie przedstawione by zostały wszystkie miejsca i zaznaczone trasy  którymi  do naszej wsi docierali m.in. tak   Pionierzy tych ziem jak i  współcześni osiedleńcy.   I cóż  się okazało …. ? Mapa Polski to za mało ! Niektórzy z Niedarian  przybywali do Niedar zza granicy …i to nie jednej.

Tego samego dnia  kiedy otrzymaliśmy zdjęcia z podróży logo po Francji,   dotarła do nas bardzo smutna wiadomość z ulicy Kamiennej….  Wpis niniejszy dedykuję pamięci Pana Adama Bąka, który w swoją długą podróż do Niedar wyruszył niegdyś właśnie z…. Francji, i pewnie w najśmielszych oczekiwaniach nie mógł wtedy przypuszczać iż w przyszłości  we wsi w której się osiedli, córka Agata zostanie Sołtysem  za kadencji i przy wsparciu  której,  zostanie ustanowione logo Niedar, które również  wyruszy   w symboliczną  podróż dookoła świata,  podczas której odwiedzi także  Francję ! Ludzka historia   zatoczyła ogromne symboliczne  koło dając świadectwo przyciągania się ludzi i zdarzeń im   towarzyszących. Nie umiera ten kto pozostaje w naszych sercach, przywoływany jest we wspomnieniach,  stąd   pewnie jeszcze  wrócimy do wątków z  życia Adama z Kamiennej, który jeszcze za życia –  na zawsze –  zapisał się  złotymi zgłoskami na kartach Kroniki Niedar.

Zapraszam na  pierwszą dziewiczą podróż z logo do Francji  via Warszawa– lądujemy  na Lazurowym  wybrzeżu w Nicei:

Oto najbardziej charakterystyczny punkt: Nicea – Plac Masséna:


Nazwa placu pochodzi od nazwiska wybitnego generała armii napoleońskiej. Teraz to centralny punkt, turystyczna wizytówka miasta jednak kiedyś znajdował się tu …. most łączący starą Niceę z nowym miastem. Znajdujemy się oto w centrum unikalnego zabiegu architektonicznego – od placu Massena odchodzi bowiem Promenada Paillon zwana zielonym sercem Nicei zbudowana na…. rzece o tej samej nazwie ! Trudno to sobie wyobrazić ale, rzeka która kiedyś  zalewała wielokrotnie miasto teraz płynie … pod nim !  …. wpadając do morza w Zatoce Aniołów przy której stoi pomnik greckiej bogini Nike -od której pochodzi nazwa stolicy Lazurowego wybrzeża. Najczęściej fotografowanym punktem na placu Massena jest oczywiście Fontanna Słońca, która składa się z rzeźb symbolizujących planety: Ziemię, Mars, Wenus, Merkury i Saturn. Na środku wyróżnia ją ogromny posąg nagiego Apolla, który stanowi centrum tego układu. Inne artystyczne dzieło na Placu Massena to posągi ustawione na wysokich słupach. Jest ich 7, a symbolizują kontynenty naszej planety. Nocą posągi te są podświetlone. Jeździ tu jedyny w tym mieście tramwaj, którym można przejechać całą dzielnicę handlową rozłożoną wokół ulicy Avenue Jean Médecin wiodącą do dworca kolejowego. Idąc natomiast w kierunku wschodnim natkniemy się na największą atrakcję dla dzieci – fontannę Miroir d’eau – Lustro wody. Uwaga dorośli nie mogą tu paradować w strojach kąpielowych – dzieci tak.
O tym ,ze nazwa lustro tej unikalnej fontanny nie jest nadużyciem przekonasz się oglądając poniższy filmik:

https://www.youtube.com/watch?v=Ra9YDD6-iTU

Z placu Massena łatwo przejdziemy do najsłynniejszej śródziemnomorskiej  promenady czyli Promenady Anglików.
Oto jej widok panoramiczny:

wykonany z licznie odwiedzanej przez turystów platformy widokowej:

Pod poniższym linkiem – obrazkiem  możesz odbyć podróż po Nicei w wersji 4K – usłyszeć szum morza, ujrzeć Niceę w wersji by night to tylko 5 minut:

Więcej zdjęć z opisanych wyżej miejsc ujrzysz na naszej mapie Google w górnym menu strony pod przyciskiem lego Niedar podróżuje – klikające we flagi Niedar.

Logo w stolicy europejskiego kina:

Na świecie jest wiele słynnych schodów. Te na fotce poniżej znajdują się na pewno w TOP 10 na poczesnym miejscu, bowiem do widocznych na zdjęciu małych punkcików złotych obejm:

przytwierdza się raz w roku,  najsłynniejszy na świecie – zaraz po tym z  Hollywood – czerwony dywan; po którym w górę między widocznymi poręczami:

dostojnie pną się największe gwiazdy światowego kina, by dotrzeć do drzwi za którymi raz w roku czekają je i po części nas wszystkich festiwalowe emocje:

Na koniec swojej pierwszej podróży do Francji logo odwiedziło Antibes, by poczuć klimat klasycznego śródziemnomorskiego targu owocowo warzywnego. Zajrzyj z nami do wnętrza hali targowej – patrz fotki na naszej mapie google ukryte pod flagą Niedar.

Truskawki kilo po 32 zł to jeszcze ujdzie jak na warunki francuskiej Riwiery, ale pieprzniki jadalne czyli girroles po naszemu: kurki za kilogram 68 …euro to już robi wrażenie 🙂 No … ale skoro znajduje się tutaj marina z ogromną ilością supernowoczesnych i bardzo drogich jachtów:

Na dodatek specjalnie rozbudowana dla jachtu bodaj Króla Arabii Saudyjskiej który to jacht przypomina gabarytami raczej ogromny statek wycieczkowy:

Patrz na zbliżeniu w prawym górnym rogu fotki widać na jachcie stoi… pełnowymiarowy helikopter:

to ceny na bazarze w Antibes niekoniecznie muszą szokować 🙂


Lato u kalendarzowych wrót – wyruszając w wakacyjną podróż  – może akurat do miejsc z których Ty lub Twoi rodzice wyruszali do Niedar, zabierz ze sobą logo naszej wsi – dołącz do grona ambasadorów naszej akcji  – odtwarzaj z nami historię i kreuj jednocześnie jutro !

Prawdopodobnie jesteśmy jedyną wsią na świecie która realizuje taki promocyjny projekt.

Może dzięki Tobie, jeszcze  w tym roku, logo dotrze do 40/tki  Państw 🙂

Leave a Comment