Logo w historycznym centrum Warszawy.

Jest w Warszawie miejsce absolutnie  wyjątkowe,  o niezwykłym nasyceniu symbolami stanowiącymi kamienie milowe w historii Polski z których projekcja dziejów niezmiennie  emanuje w naszą  współczesność. Utrwalony historyczny zaczyn losów  pokoleń Polaków utożsamiających się z  naszym świadomym byciem tu i teraz. To, od setek lat  historyczne serce naszego kraju.  Styk Krakowskiego Przedmieścia  i  Placu  Zamkowego z kolumną Zygmunta i Zamkiem Królewskim od którego  Nowym Światem i dalej Alejami Ujazdowskimi Belwederską i Sobieskiego aż do Wilanowa przebiega słynny  Trakt Królewski. Jedno z najważniejszych skrzyżowań swojego rodzaju rondo naszej  historii było świadkiem  krwawych wydarzeń, zrywów narodowych, publicznych egzekucji, walk z oddziałami ZOMO, strajków i brzemiennych w skutkach  manifestacji. Tutaj słynny hołd lenny z rąk margrabi brandenburskiego Jana Hohenzollerna odbierał Król Zygmunt III Waza. Buławę marszałkowską przyjmował  Józef Piłsudski  Prezydent B. Clinton obwieszczał oficjalnie przystąpienie  Polski do NATO…. Długo by wyliczać zdarzenia z kart naszej narodowej historii, które rozegrały się w scenerii dzisiejszego Placu Zamkowego i okolicznych budowli….

W tym jakże szczególnym miejscu dla wszystkich Polaków,  ikonkę naszej wsi  w ramach akcji: „Logo Niedar podróżuje” uwieczniła Wójt Gminy Zawonia:  Pani Agnieszka Wersta… i za ten wybór  miejsca,  jak i za kolejny  już udział w akcji   dzięki szczególne:

Aby wprowadzić w tło powstania tej unikalnej  fotki,  zwyczajowo  kilka ciekawostek z  miejsca  sfotografowania logo tym razem nomen omen czyli nie bez powodu –   inwestycyjnych:-)

Poziom gruntu  Placu  Zamkowego  aby wyrównać zbiegi  ulic Krakowskiego Przedmieścia, Piwnej Podwala i Świętojańskiej  swojego czasu musiał zostać obniżony miejscami nawet o 1,5 metra ! Z tego właśnie powodu podstawa Kolumny Zygmunta  jest zaopatrzona w dodatkowe granitowe stopnie.

Pod Placem Zamkowym biegnie Tunel  trasy WZ. Aby ułatwić przemieszczanie się ludziom , to właśnie tu  wybudowano po wojnie  pierwsze w Polsce ruchome schody !

Kościół Świętej Anny na wskutek prac ziemnych związanych z budową  trasy  WZ  zaczął się… niebezpiecznie  przesuwać. W akcji zabezpieczania osuwania się Skarpy Wiślanej wzięło udział ponad  400 osób. Akcja trwała 24h przez 20 dni. Jej  skala była niespotykane w historii zabezpieczających prac konserwatorskich. Kościół został uratowany a jedną z jego ścian widzimy na fotce z logo na prawo od Pani Wójt…

… i właśnie z tego miejsca – jeśli wejdziecie na mapę Google z podróżami logo, klikając we flagę Niedar można przejrzeć 9 profesjonalnych fotek najbliższej okolicy  widzianej z tarasu  widokowego umieszczonego na kościelnej wieży /patrz poziome menu u góry strony/.

Natomiast wspomniany wcześniej  powód   – wizyty Pani Wójt w Warszawie, któremu zawdzięczamy to  jakże oryginalne ujęcie  – szerzej przedstawię w osobnym wpisie,

 

Dodaj komentarz