Logo w Kanadzie pachnącej … dymami pożarów.

Informacje o dramatycznych  letnich pożarach lasów,   od lat nie schodzą z czołówek wszystkich mediów. Ich mnogość i rozmiar a przede wszystkim obszar występowania: USA, Australia, …kraje śródziemnomorskie: Grecja Turcja Hiszpania, Chorwacja … już na nas nie dziwi – tym bardziej, iż mamy swoje zmartwienia.  Gwałtowność zjawisk atmosferycznych zagościła u nas na stałe …ale kiedy w Kanadzie  w ostatnim czasie  spaliło się już ponad pół miliona hektarów lasów, to taką informację należy potraktować  jako kolejną bardzo   żółtą  kartkę  jaką pokazuje nam natura. Kanada kojarząca się raczej z surowym klimatem i  niskimi temperaturami doświadcza zjawisk związanych z globalnym ociepleniem. Jesteśmy oto na terenie kanadyjskiej prowincji British Columbia w której od 1 VIII zanotowano ponad 1200 pożarów ! Zarządza się tu  liczne ewakuacje mieszkańców. Wstrzymuje się ruch turystyczny. Taka  sytuacja zastaje Ambasadora naszej akcji –  Irka z Edmonton  nad jeziorem Okanagan. W okolicy trwa walka z ponad 300/toma wielkimi pożarami lasów. W oddali widać Giants Head nieco zawoalowany siwizną dymu:

Bywają jednak momenty  zadymienia i wtedy  z tego miejsca tych oddalonych o ok. 4 km gór po drugiej stronie jeziora Okanagan   – nie widać wcale.

Jesteśmy w pobliżu miejscowości Naramata w  profesjonalnej winnicy, której obecności w tym kraju nie należy do obrazków codziennych. Więcej fotek z tego miejsca na naszej mapie Google z podróżami logo Niedar. Dzięki Irkowi, Marioli i Tadeuszowi  okolice jeziora Okanagan  to skrawek Kanady na którym najczęściej  mamy możliwość przypinania flagi Niedar.

Dodaj komentarz