Logo w najsuchszym mieście Kanady. Witamy w Penticton !

Zimowa Bestia ze wschodu,  co jakiś czas  bieli nam krajobraz  i ściąga słupek termometru poniżej zera.  Mamy zatem  przerywnikową  pogodową okazję,  by  powrócić do jakże nietypowej kanadyjskiej krainy czyli do Summerland  nad Jezioro Okanagan…  

W ciągu roku opad śniegu nie przekracza tu 60 cm….  co na warunki kanadyjskie  jest rekordem …. oczywiście po stronie minimum. Jesteśmy zatem  z naszym logo w miejscu jakże klimatycznie odległym standardowym  wyobrażeniom o surowym kanadyjskim klimacie. Nic więc dziwnego że okolice porastają nie tylko liczne sady owocowe,  ale także i winnice …rozsławiające ten region kuszącą pełnią  winiarskiego   bukietu smaków. Zatrzymujemy się w miejscowości o nazwie Penticton, która leży na lądowym łączniku  – przesmyku między jeziorami Okanagan oraz Skaha:

Przesmyk ten przecina rzeczka o nazwie nomen omen Okanagan, która wyrównuje poziomy  wód w obu zbiornikach i z każdej strony miasta  możemy mieć  widok na jedno z jezior. Pentincton to spore dziś miasteczko zasiedlone przez ponad 33 tyś. mieszkańców w którym można spotkać nawet 10 piętrowe wieżowce a przy głównej ulicy:

od maja do października trwają nieprzerwanie  targi plenerowe pomiędzy dwoma rynkami miasta: Downtown Community  a Market a  Penticton Farmers Market. Jest to największa plenerowa impreza targowa w całej prowincji BC. No ale wróćmy do nazwy miasteczka.  Wydaje się krótka i  translacyjnie nieskomplikowana. ….a tu rzeczywistość  może nas zaskoczyć:

W źródłosłowiu miejscowym  sięgającym czasów pierwotnych dzisiejsze Pentincton tłumaczone było jako  “Miejsce na pobyt na zawsze”. W języku plemienia Salish, słowa rozszerzają powyższe spektrum: Pen-tak-tin jako  “Miejsce stałego miejsca zamieszkania, w którym strumień biegnie zawsze. W innych relacjach  nazwę tłumaczy się jako: Idealne miejsce spotkań”, lub “Miejsce, w którym ludzie żyją przez cały rok”… Niezła gama zachęt dla tych którzy szukają swojego miejsca na ziemi, na której póki co uwieczniamy logo Niedar:

Pentincton jest  nie tylko miastem o najniższej ilości rocznych opadów śniegu, ale także najsuchszym kanadyjskim miastem o rocznej sumie opadów  deszczu  zaledwie  ok. 350 mm…. I jednocześnie najmniejszej liczbie dni mglistych. W ciągu roku możemy tu liczyć na minimum  1900 godzin słońca ! Rekordowe temperatury w miesiącach letnich wahają się  tu od 37 do 40 st.C. Średnia wilgotność względna oscyluje między 63-77 %  rano przez cały rok.

Zbliżonej łaskawości aury a  przede wszystkim zdrowia wszystkim Amabasadorom Akcji Logo Niedar podróżuje życzymy

 

/-/ DTR Team

 

Dodaj komentarz