Logo w nieustającej podróży – Kambodża.

Dzięki Piotrowi z Różanej,  na długo jeszcze przed tym za  nim usłyszeliśmy o Wu Han,  logo Niedar po raz pierwszy zostało sfotografowane  na obszarze …Kambodży i to w miejscu nazywanym 8/mym cudem świata. W oddali w tle  widać zaledwie zarys największej świątyni świata czyli:   Angkor Wat:

 

Poniżej ten sam kadr z mniej wyraźnym logo ale za to z lepiej  zarysowanym charakterystycznym  konturem  świątyni, która otoczona jest ogromna fosą.

 

Zbudowana w początkach XII w. przez  króla khmerskiego Suryavarmana II służyła obrządkom religii hinduskiej, by  z czasem przejąć  rolę  świątyni…. buddyjskiej.  Dzisiaj dominuje jej funkcja  jako obiektu turystycznego – zarządzanego przez… prywatną firmę: Sokimex …. z  Wietnamu. Połowa turystów przybywających do Kambodży trafia właśnie w to kryjące wiele tajemnic miejsce. Istnieje możliwość wykupienia nawet tygodniowego karnetu upoważniającego do wstępu na teren tego ogromnego zabytku.

Wizerunek Świątyni,  widoczny w tle za logo,  stał się bodaj najważniejszym  narodowym  elementem tożsamościowym narodu kambodżańskiego.  Znajduje się na  na niektórych nominałach  waluty a od 1850 stanowi motyw przewodni  flagi  narodowej Kambodży:

Angkor Wat z sanskrytu tłumaczone jest jako:  „Miasto Świątyń”,  lub   „Świątynia miejska”.  Budowle Angkor  znajdują  się na powierzchni ponad  160 ha i  każdy kolejny rok,  wciąż przynosi odkrycia nowych fragmentów czy nawet całych budowli:

Szacuje się iż przy budowie świątyni pracowało ponad 1000 słoni i  300 000 robotników.  Wielu z nich straciło tu życie.  Budowano praktycznie bez użycia maszyn czy innego specjalistycznego sprzętu.  Cegły łączono  nie za pomocą zaprawy murarskiej lecz specjalnej mieszanki roślinnej. Niektóre z nich miały wagę ok …. 1,5 tony i były transportowane z odległego o ok 40 km wyrobiska piaskowca. Sumaryczna waga przetransportowanego surowca szacowana jest na ok 5 milionów ton !

 

Odnosząc ten okres do naszych dziejów,  musimy się cofnąć do Polski drewnianej za czasów pierwszych Piastów po okres rozbicia dzielnicowego.

Dzisiaj te obiekty świątyni  toczą  „walkę” z dżunglą:

stając się wymarzonymi planami zdjęciowymi dla hollywoodzkich produkcji.

To tu w 2001 r.  powstało  wiele ujęć do kultowego obrazu: „Lara Croft: Tomb Raider”. Dzień zdjęciowy kosztował  wytwórnię  Paramount Pictures  10 tys. dolarów. To właśnie  wtedy odtwórczyni głównej roli Angelina Jolie podjęła decyzje o adopcji swojego kambodżańskiego syna.

Angkor Wat to nie tylko niesłychany  rozmach urbanistyczny ale  także niezmierzone bogactwa. W jednej ze świątyń  Preah Khan znajdowało się …. 60 ton złota, które dzisiaj kosztowałoby 3,3 mld USD. Nic więc  dziwnego że po okresie świetności obiekt  był sukcesywnie ograbiany i w mniejszych lub większych fragmentach trafiał w ręce prywatnych kolekcjonerów ma całym świecie.

W 1992 roku  Angkor Wat została wpisana  na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO co zatrzymało proces grabieży i sprawiło, że fundusze na renowację obiektu zaczęły spływać z różnych miejsc świata.

 

Punktem centralnym  tej budowli dedykowanej hinduskiemu bóstwu Wisznu jest kamienny „arras”  o długości  blisko kilometra na którym wyryto wizerunki  blisko 20 000 zindywidualizowanych /o różniących się rysach twarzy/  postaci uczestniczących w scenach  dwóch indyjskich eposów: Ramajany i Mahabharaty w tym sceny  z poszukiwań  eliksiru  nieśmiertelności.  Najwyższa z wież mierzy 65 metrów. Mury świątyni zbudowano z laterytu.

Więcej fotek z tego unikalnego na skalę światową miejsca odnajdziesz na mapie Google  – patrz górne poziome menu – przycisk Logo Niedar podróżuje.

Wydaje się iż jeszcze nie raz logo może tam się zjawić

Piotrze serdecznie  dziękuję za zadedykowanie kambodżańskiego debiutu pamięci Oli – pomysłodawczyni akcji:  Logo Niedar podróżuje.  To cudowne iż również w taki sposób może w nas trwać  pamięć o tych co odeszli nadając temu pamiętaniu wymiar szczególny a zważywszy moment publikacji – rocznicowy.

 

 

Dodaj komentarz