Monako, czyli logo Niedar pod czerwono-białą flagą !

Po ponad trzech wirtualnych  okrążeniach ziemskiego globu, logo Niedar sfotografowane zostało pod czerwono-białą  flagą –  czyli barwami narodowymi Księstwa Monako – miasta państwa,  które jest drugim po Watykanie najmniejszym Państwem świata:

 Przejście Monako “na piechotę” w najszerszym miejscu zajmuje ok …2 godzin. Jego powierzchnia  to zaledwie 2 km kw. – ciekawe jak to się ma procentowo  do powierzchni Niedar – czy ktoś może wie ? Rodowici mieszkańcy stanowią  mniej niż 20% populacji  kraju najsłynniejszego kasyna w którym nakręcono trzy filmy z agentem 007. Kasyn o czym mało kto wie, nie mogą nawet odwiedzać… rdzenni monakijczycy.  W świecie piłkarskim znana jest drużyna AS Monaco grająca w pierwszej lidze francuskiej piłki nożnej, Ligue 1. Ponad połowa ludności kraju jest w stanie zmieścić się na stadionie Stade Louis II. W ciągu dnia liczba ludności podwaja się… ok. dwukrotnie –   to do pracy dojeżdżają pracownicy z Włoch i Francji. Szacuje się iż na stałe w Monako mieszka około 100 Polaków. Monako nie posiada własnej, armii.  Za ewentualną  obronę kraju, odpowiedzialna jest…. Francja. W Monako ze względów  terytorialnych  nie ma ….lotniska ale funkcjonują tu  tzw.  helioporty na których średnio co 20 minut ląduje … helikopter – trudno się dziwić  skoro co trzeci zameldowany tu obywatel jest milionerem, dzięki czemu zaraz po Lichtensteinie Monako, bywa notowane jako kraj o najwyższym PKB  w przeliczeniu na głowę mieszkańca. To bogactwo widać także po standardzie jachtów cumujących w monakijskich marinach:

…i jeszcze jedno ujęcie z tego miejsca – w oddali na wzniesieniu widać monumentalną budowlę pałacu Grimaldich – rodu władającego Księstwem:

a tu wieżyczki książęcego pałacu prawie na wyciągnięcie ręki:

Będąc w Monako nie sposób pominąć Monte Carlo  słynne nie tylko  ze znanego  rajdu. Oto jeden z hoteli pod którym turyści robią sobie fotki z parkującymi tu autami kosztującymi fortuny:

Więcej fotek z Monako – zapraszam na mapę Google pod przyciskiem: Logo Niedar podróżuje – patrz poziome menu u góry strony.

***


 

Leave a Comment