Niedary – nasz wkład w edukację wyborczą

Chciałem dzisiaj  utrwalić  w naszej kronice  kilka zdań na temat ostatniego  Zebrania, na temat Statutu Sołectwa Niedary….. ale jakaś poranna  nutka  nostalgii przypomniała  mi  rozmowy jakie kiedyś  przy kurhanach  toczyliśmy z pewnym historykiem….ale po kolei:

Media zaczynają odliczać dni do zbliżających się  wyborów, podbijając  co rusz sondażowy bębenek. Nie ma dnia bez jakiejś mniejszej lub większej sensacji decydującej o ruchach  przewidywanych w podziale mandatowego tortu….

… tylko nieliczni Niedarianie wiedzą o tym,  iż  to właśnie w Niedarach została zredagowana pierwsza w Polsce wielkoformatowa plansza dydaktyczna do nauki WOS oraz historii uwzględniająca “w jednym miejscu”  wszystkie  formy demokratycznego zarządzania naszym krajem, na dodatek  przedstawione  w kontekście historycznym, na  tle mini kalendarium plebiscytowo-refendalnego.  Takie planszowe kompendium wiedzy wyborczej aby każdy uczeń mógł w jednym miejscu odnaleźć informacje kiedy kogo i gdzie może wybierać z dniem uzyskania prawa wyborczego.

Tematyka ta obowiązkowo   omawiana jest na lekcjach  WOS i historii  w szkołach,  ale bardziej w kontekście instrumentalnym,  głównie podręcznikowo lub przy udziale  niewielkich tablic dydaktycznych formatu A3. Żadne z liczących się wydawnictw przed nami  /ani do dziś/ nie prezentowało  tej tematyki w formacie mapy szkolnej.

Gościliśmy wielokrotnie w Niedarach – dr. Stanisława Hermanowskiego historyka i wykładowcę przedmiotu Wiedza o Społeczeństwie, który zdecydował się  przystąpić do naszego Zespołu www.euroedukacja.net aby pomóc nam w  realizacji projektu

Ponieważ dr. Hermanowski, jest absolwentem dwóch Wydziałów Uniwersytetu Wrocławskiego – historii i polonistyki…. łatwo nie było…. Prace trwały ponad pół roku.

W dniu  24 lutego 2014 roku plansza została przyjęta   do zbioru egzemplarzy okazowych jednocześnie:  Biblioteki Narodowej w Warszawie oraz Biblioteki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie  i zarejestrowana  pod  indywidualnymi numerami ISBN, i to osobno  w dwóch wariantach opraw. Poniżej fotka planszy w oprawie w wałki drewniane w systemie WDS:

03.Wybory_WDS

Zainteresowanych szczegółowym merytorycznym opisem planszy zapraszam pod link:

http://pomocedydaktyczne.info/index.php?main_page=product_info&products_id=1128&zenid=3c2bfe145e8925c95a12a7b71e0fce23

W Niedarach nasz Zespół zrealizował  pomysł i  plik do wydruku. Plansza drukowana jest we Wrocławiu a oprawiana  w obydwie wersje opraw w Niedarach.  Najwięcej  jej egzemplarzy  oprawili  współpracujący z nami   Rysiek z  Różanej oraz Jan z Głównej – co wzmacnia  niedariański  wizerunek tego tytułu 🙂

Z planszy tej korzystają tysiące uczniów w całej Polsce w szkołach różnych typów… a w jej stopce adresowej  widnieje oczywiście nasz adres w Niedarach, który z zacięciem pozycjonujemy  na rynku  wydawniczym  w pełni świadomi iż z adresem wrocławskim byłoby o wiele łatwiej /pewnie w okolicznych szkołach również :-)/

W imieniu Zespołu  www.euroedukacja.net /-/ Jerzy Lewandowski

 

 

 

Dodaj komentarz