Niedary skąd nazwa ?

Napisałem już wieleset  stron na temat dawnej i najnowszej historii naszej wsi….  ale gdyby ktoś zapytał  mnie  skąd się wzięła jej współczesna nazwa,  to najprawdopodobniej za  źródłami  z internetu cofnąłbym się do  nazwy która obowiązywała do 1945 roku czyli:

I stwierdził, że dzisiejsza nazwa,  to po prostu spolszczenie – poprzedniej –  niemieckiej. Czy tak było w istocie ? Jeśli ktoś ma jakąś wiedzę na ten temat – bardzo proszę i zachęcam do podzielenia się nią ! A tak przy okazji serdecznie zapraszam Pawła z Niedar Małopolskich ! Ciekaw jestem ogromnie jaką genezę ma nazwa Waszej wsi…?

W oczekiwaniu na odpowiedź wspólnie z Ewą ze Spacerowej /dziękuję bardzo !/ autorką  ilustracji – tablic do niniejszego wpisu – zapraszam na unikalny nomen omen  spacer graficzny. Otóż czy wiesz jak brzmiałaby nazwa naszej wsi gdyby niemieckie Neiderei przetłumaczyć dosłownie – znaczeniowo ? Otóż niemieckie „ neiderei”  tłumaczone na polski to nic innego jak:

Statystyki administracyjne podają iż 15/cie  wsi  osad i przysiółków  w Polsce nosi nazwę ZAZDROŚĆ ! Dlaczego pozostaliśmy przy  spolszczonej nazwie Niedary  zamiast przejść na typowo polską ZAZDROŚĆ ? Nie mielibyśmy wtedy kłopotów z przetłumaczeniem tej nazwy na inne europejskie języki np angielski”

Francuski:

Włoski:

 

Czy na wiele innych języków świata:

Dodaj komentarz