Niedary wsią…pocztów!

Podczas naszego ostatniego spotkania wiejskiego,  swoją  graficzną premierę miały, opracowywane społecznym  trudem wielu osób-  w tym także spoza naszej wsi , dwie  największe historyczne  monografie –  na temat powojennego okresu  wsi Niedary jakimi są: Poczet Sołtysów wsi Niedary oraz  Poczet Radnych Gminy Zawonia ze wsi Niedary.

Mam świadomość, iż dla większości z nas  to tylko historyczna impresja – ciekawostka. Wydaje się iż gonitwa za dniem dzisiejszym sprawia, że historię pisze się w głównej mierze dla ….historyków a nas żyjących codziennością bardzo trudno skłonić do  retrorefleksji….

 

 

Kreujemy na tej stronie różne nowe zdarzenia  – czasem kontrowersyjne w każdym razie nie przyjmowane jednogłośnie –  kreujemy dzień dzisiejszy ale nie czynimy tego bez oglądania się wstecz,  czyli bez  oddania hołdu tym, którym w historii naszej wsi należy się godne miejsce w galerii Historycznych Włodarzy wsi Niedary Tworzymy nową historie ale z pietyzmem  i sporym zaangażowaniem i dzięki pomocy wielu Niedarian,  wracamy do dawnych wątków, bo nie wart przyszłości naród, który za nic ma swoją historię, że wesprę się cytatem wielkiego Polaka:

 

Obydwa te opracownia zostały wydane  w formie planszowej  na tkaninach banerowych oprawionych  w wałki drewniane w systemie WDS, który to system  można śmiało nazwać niedariańskim,  bowiem nikt  do tej pory  na ogólnopolskim rynku planszowym “nie podrobił” tej techniki z jej wszystkimi detalami, a w Niedarch jest kilku mieszkańców, których nauczyliśmy tej niepowszechnej wszak sztuki, która wydłuża gwarancję techniczną tradycyjnych plansz o wiele lat a więc jest  jak najbardziej  pro eco przy okazji.

Technika niedariańskiej oprawy to jedno. Unikalność tematu to drugie – przeglądałem wiele wiejskich witryn internetowych i nie znalazłem żadnego podobnego opracowania zrealizowanego  w innych wsiach …..

Jest jeszcze trzeci  ogólny obszar unikalności pocztów w ogólnym tego słowa znaczeniu,  otóż Niedary są prawdopodobnie jedyną wsią w Polsce gdzie znajduje się  tu na miejscu zaprojektowana i  stworzona, najliczniejsza artystyczna galeria Wielkich Postaci historycznych  zebrana  w kilku osobnych pocztach w formacie wydawniczym A3

Mamy więc:

Poczet Wielkich Chemików 27  postaci

Poczet wielkich Twórców literatury 93 postaci

Poczet Książąt i Królów Polski 43 postaci   /opracowanie na  podstawie pocztu Jana Matejki ale z nowym  dydaktycznym niedariańskim sznytem !/

W sumie powstało w Niedarach już 5 pocztów …. a tysiące portretów tu  drukowanych   zdobi unikalnie, ściany setek szkół w Polsce.

Z historycznym zacięciem: Jurek z Wesołej

 

 

Leave a Comment