O Niedarach i kurhanach, tym razem słowem … mówionym

Powodowany patriotyzmem lokalnym   staram się pisać  o Niedarach wyłącznie dobrze,  z tym większą więc przyjemnością konstatuję  każdy  zapis na temat naszej wsi, który przedstawia jej  okolice podobnie przyjaźnie, zachęcająco …. a przede wszystkim z / nomen omen optymizmem/  w głosie.

W tymże właśnie  duchu,  w kategorii CIEKAWE MIEJSCA  na stronie  www.mobilny-przewodnik.pl  została zredagowana   trzyminutowa  prezentacja na temat Niedar i ich największej atrakcji turystycznej  czyli Kurhanów.

Jest to bodaj jedyne takie   opracowanie audio w sieci,  do wysłuchanie którego serdecznie zapraszam:

 http://mobilny-przewodnik.pl/listing/kurhany-w-niedarach/

Prawda, że aż chce się słuchać ?  …zobaczyć ? …stanąć  u wrót czasu,   chwilą refleksji cofnąć się do okresu kiedy pierwsi mieszkańcy tych ziem  trzebili kociogórskie  lasy / stąd nazwa Trzebnica/ aby z tym miejscem związać losy swoje i swoich  bliskich.

Autorom audioprzewodnika dzięki serdeczne za ten przemiły  głos niesiony  na falach internetu !

 

Rodzina storczykowate /Orchidaceae/

Gatunek: byliny

Kukułka szerokolistna (Dactylorhiza majalis)

 


Ps. Na marginesie –  uwaga merytoryczna.

Piramidy budowano  ok 2 600 lat przed naszą erą a kurhany jak widać  ledwie 3 500 lat  liczone od lat 60/tych  / XX wieku – vide inskrypcja na postumencie/.  W bilansie  zabraknie nam co najmniej jednego pełnego milienium z małym ogonkiem. Innymi słowy niedariańskie  kurhany nie są starsze od “tych” piramid  egipskich / Cheopsa, Chefrena ,,,,/ …ale turystycznie -marketingowo   temat jest nośny i jeśli nawet nie uda się skorygować tekstu mówionego,  to  zawsze można go odnosić wszak do tych mniej sławnych piramid które powstawały o wiele  później jako miniatury słynnych pierwowzorów budowanych na cześć wielkich władców Egiptu:-)


 

 

Jeden komentarz

  • Interia pisze:

    Fajnie, że są wyszukiwarki internetowe i takie portale w sieci jak Twój. Jest merytoryczny i lekko zabawny. Widać, że wkładasz wiele serca w każdy post. Dzięki!

Dodaj komentarz