Rondo o Pionierach pamiętające…

Ponoć  tyle w nas humanizmu ile naszego pamiętania o tych którzy odeszli… W sposób wyznaczony kanonami wiary wyrażamy swoją pamięć  w relacjach rodzinnych. Zupełnie odmiennie kiedy wspominamy tych którzy modelowali kształt dzisiejszych Niedar /Poczet Sołtysów, Poczet Radnych wsi Niedary/  … a jeszcze inaczej kiedy wspominamy tych  którzy z poświęceniem  i  zaangażowaniem uczestniczą w budowaniu współczesnych  relacji społecznych i tworzeniu nowych wartości tak materialnych jak i niematerialnych. Właśnie po tych jakże często pionierskich dokonaniach będziemy oceniani przez tych którzy będą mieszkać  w Niedarach kiedy my odejdziemy…

Co od nas przejmą ? Co będą kultywować ? Co odrzucą  a co pozostawią swojemu losowi – w dużej mierze  zależy od nas samych.

Z tymi myślami w tle,  kłaniam,  się nisko wszystkim tym którzy zdecydowali się wziąć udział w porządkowaniu Ronda im.  Pionierów Niedar.   To nie tylko nasza nomen omen wjazdowa/powitalna  wizytówka ale symboliczne miejsce docelowo dla nas wszystkich, którzy wnosząc swój wkład w modelowanie przestrzeni publicznej budują relacje nie tylko międzysąsiedzkie ale zdecydowanie  o szerszym zasięgu… gminnym, powiatowym a nawet międzynarodowym !

Szacun dla wszystkich widocznych na fotkach  którym w sobotę 14  VI 2025 r.  chciało się wyjść  z domu i poświęcić  swój czas  – pro bono:

Ps. Do głębszej „pionierskiej”  refleksji skłoniła mnie społeczna  lista podpisów  54 –  Niedarianek i Niedarian. Wpadła mi w ręce przypadkowo.  Była to petycja na ręce ówczesnej Sołtys Agaty Woloszczuk o symboliczne nadanie nazwy skwerkowi wjazdowemu nazwy: Pionierów Niedar. Na zebraniu sołeckim aklamacyjnie przyjęta została  oficjalnie stosowna uchwała.

Dodaj komentarz