Ponoć tyle w nas humanizmu ile naszego pamiętania o tych którzy odeszli… W sposób wyznaczony kanonami wiary wyrażamy swoją pamięć w relacjach rodzinnych. Zupełnie odmiennie kiedy wspominamy tych którzy modelowali kształt dzisiejszych Niedar /Poczet Sołtysów, Poczet Radnych wsi Niedary/ … a jeszcze inaczej kiedy wspominamy tych którzy z poświęceniem i zaangażowaniem uczestniczą w budowaniu współczesnych relacji społecznych i tworzeniu nowych wartości tak materialnych jak i niematerialnych. Właśnie po tych jakże często pionierskich dokonaniach będziemy oceniani przez tych którzy będą mieszkać w Niedarach kiedy my odejdziemy…
Co od nas przejmą ? Co będą kultywować ? Co odrzucą a co pozostawią swojemu losowi – w dużej mierze zależy od nas samych.
Z tymi myślami w tle, kłaniam, się nisko wszystkim tym którzy zdecydowali się wziąć udział w porządkowaniu Ronda im. Pionierów Niedar. To nie tylko nasza nomen omen wjazdowa/powitalna wizytówka ale symboliczne miejsce docelowo dla nas wszystkich, którzy wnosząc swój wkład w modelowanie przestrzeni publicznej budują relacje nie tylko międzysąsiedzkie ale zdecydowanie o szerszym zasięgu… gminnym, powiatowym a nawet międzynarodowym !
Szacun dla wszystkich widocznych na fotkach którym w sobotę 14 VI 2025 r. chciało się wyjść z domu i poświęcić swój czas – pro bono:
Ps. Do głębszej „pionierskiej” refleksji skłoniła mnie społeczna lista podpisów 54 – Niedarianek i Niedarian. Wpadła mi w ręce przypadkowo. Była to petycja na ręce ówczesnej Sołtys Agaty Woloszczuk o symboliczne nadanie nazwy skwerkowi wjazdowemu nazwy: Pionierów Niedar. Na zebraniu sołeckim aklamacyjnie przyjęta została oficjalnie stosowna uchwała.


Dodaj komentarz