Rozwiązanie zagadki i… 106/te urodziny !

Na wstępie dziękuję wszystkim którzy podjęli się próby jej rozwiązania ! Uprzedzałem iż nie będzie łatwo – a wręcz niemożliwie trudno.

https://niedary.pl/czy-mlody-czy-stary-kto-lepiej-zna-niedary/

Podpowiedzią widoczną we wpisie….. była data jego zamieszczenia – nie mylić z datą wykonania zdjęcia.
Zagadkowa fotka w istocie została wykonana w Niedarach….tyle, że w naszych bratnich/siostrzanych – jak kto woli-  i pochodziła z wnętrza budynku znajdującego się u zbiegu ulic:/nazwy równie nieformalne co u nas/ Krakowskiej i Sportowej !

W przygotowaniu zagadki wspomagał mnie Sekretarz OSP Niedary Paweł Wymazała, dzięki któremu systematycznie na naszej stronie powiększają się zasoby informacyjne o tym coraz bliższym nam skrawku małopolski o tak bliskiej sercu nazwie.

Zagadka, która miała być jedynie prima aprilisowym mini żarcikiem – okazała się wstępem do poznania wycinka historii zaprzyjaźnionej wsi. Oto z zewnątrz budynek stanowiący osnowę zagadki:

Jest to budynek po dawnej szkole, który został wyremontowany, dzięki czemu przywrócona zostanie jego edukacyjna funkcja. Szczegółowa relacja dostępna na stronie internetowej gminy:

http://www.drwinia.pl/aktualnosci/budynek-bylej-szkoly-w-niedarach-w-nowej-odslonie.html

Po inwestycjach w bezpieczeństwo /modernizacja budynku remizy strażackiej i jej wyposażenie/ kolejna w edukację, którą również wpisujemy wszak w logo i naszych Niedar 😊 Placówka wsparcia dziennego – tak  zdefiniowany jest cel inwestycji – ma służyć dzieciom z całej gminy a jej uroczyste otwarcie o ile już się nie odbyło, to odbędzie się niebawem.

W tym momencie ustępuję pola Pawłowi aby zrelacjonował najciekawszy wątek tej historii:

Jeśli się uda to na otwarciu tejże placówki będzie obecna Pani Weronika Boryczko, żona budowniczego oraz kierownika szkoły a zarazem długoletnia nauczycielka i matka m.in. dwóch nauczycielek ( pracowała w Niedarach 30 lat) , a 12 stycznia br. Obchodziła w doskonałej formie swoje … 106 urodziny !!!  jako najstarsza mieszkanka powiatu bocheńskiego ! Pani Weronika potrafi z pamięci recytować poezję której uczyła się 97 lat temu !

Po szczegóły odsyłam  do artykułu z Gazety Krakowskiej: – recepta na długowieczność, fotki i inne ciekawostki:

https://gazetakrakowska.pl/weronika-boryczko-z-bochni-swietowala-swoje-106-urodziny-jest-najstarsza-mieszkanka-powiatu-bochenskiego/ar/13844850

Jak pokazuje powyższy przykład życiem można cieszyć się nie tylko wtedy kiedy jest się młodym ale równie dobrze można na każdym etapie także na dłuuugiej emeryturze

pozdrawiam
Paweł

Leave a Comment