Seniorada 2019 – pierwsze quizowe pytanie:

Co mają ze sobą wspólnego Seniorada 2017 i przepiękne wydany, w twardej lakierowanej oprawie, pysznie kolorowy album, pod tytułem „Podróże kulinarne po Dolnym Śląsku” jaki się ukazał nakładem Wydawnictwa Gazety Wrocławskiej ? Jak się okazuje wielu Seniorom pytanie to sprawiło sporą trudność …. podczas kiedy nomen omen wielu z nich a uczestniczących w Senioradzie 2017 w roli konkursowego jury, miało swój wymierny udział w tym związku przyczynowym /sic !/.

 

Jak powstał album ?

Dziennikarze Gazety Wrocławskiej, jeżdżąc po terenie Województwa Dolnośląskiego, zebrali obfity,  unikalnie smakowity plon swoich podróży – wypróbowane w działaniach praktycznych przepisy kulinarne z różnych zakątków naszej dolnośląskiej krainy.

Przepisy poprzedza, krótka notka informacyjna na temat danego regionu /gminy/. Tu w roli Gospodyni wystąpiła Wójt Gminy Zawonia Agnieszka Wersta przy okazji przypomnę uczestniczka Seniorady 2017 w roli Patrona i Gościa Honorowego, kiedy to za kadencji Sołtys Nestor Agaty Woloszczuk impreza debiutowała w przestrzeni Niedar i wtedy jeszcze nie bardzo było wiadomo co to jest ta Seniorada:

Podczas Seniorady 2017 – przypomnę – jednym z punktów programu był otwarty konkurs na najsmakowitszy wypiek a całe grono szacownych Jubilatów – Seniorów oraz Gości Specjalnych stanowiło konkursowe Jury, które w specjalne kolorowe flagi – głosy wyposażyła wtedy  Agata ze Spacerowej.

Konkurs pozwolił nam zdobyć doświadczenia organizacyjne i dzięki temu powtórzyliśmy wydarzenie podczas IV/tej edycji Niedariańskiego Rajdu Szlakiem Kurhanów z tym, iż wtedy, aby nie odcinać drogi Seniorom powołana została specjalna komisja konkursowa składająca się z osób nie biorących udziału w konkursie ani nie spokrewnionych z nimi:

To właśnie zwycięski – głosami Komisji –  przepis Zofii z Kamiennej – Radnej Nestor wsi Niedary uczestniczki obu Seniorad i jednocześnie autorki przepisu na wyśmienite ciasto – trafił do Przewodnika !

Przy okazji warto przypomnieć iż Pani Zofia Bąk z Kamiennej na stałe wpisała się w kroniki rajdowe nie tylko jako była Kierownik Szkoły w Niedarach i miłośniczka Niedar  ale przede wszystkim jako autorka jedynej pracy magisterskiej napisanej  na temat naszych niedariańskich kurhanów sprzed 3 500 lat:

Przy okazji publikacji zwycięskich receptur nam udało się do Przewodnika przemycić logo Niedar oraz statuetkę – nagrodę za zajęcie I miejsca w ogólnopolskim konkursie na najlepsza wiejską witrynę internetową w latach 2017/2018. …a na sztandarowym już zdjęciu wykonanym pod dębem grochowskim co stanowi kulminację rajdu szlakiem kurhanów kilkoro uczestników Seniorady mogło się po prostu … rozpoznać w roli uczestników imprezy:

 

W ten oto sposób zapoczątkowany podczas Seniorady 2017 konkurs – kontynuowany z powodzeniem podczas IV edycji Rajdu zapisał się na kulinarnej mapie Dolnego Śląska pysznymi kolorowymi zgłoskami. Uczestnicy a przede wszystkim Organizatorzy tych imprez mogą się czuć usatysfakcjonowani.

Ps. Do Przewodnika trafił także przepis Ani P z Głównej, na zielone ciasto, która to receptura dał autorce II miejsce w konkursie. Publikację w zakresie Gminy Zawonia zwieńczyły przepisy z Czeszowa i informacje o podejmowanych tam inicjatywach społecznych.

Dodaj komentarz