Słowenia 12/te państwo na mapie podbojów logo Niedar !

Dzięki  grupce  zapaleńców Ambasadorów Wolontariuszy,  logo Niedar symbolicznie odwiedziło do tej pory jedenaście Państw na dwóch kontynentach: Hiszpanię, Ukrainę, Niemcy, Chorwację, Grecję, Czechy, Czarnogórę, Bułgarię, Anglię, Włochy, Zjednoczone Emiraty Arabskie….

W niektórych z tych Państw logo pojawiło  się już  po kilka razy – Najczęściej w Anglii – dzięki naszym Ambasadorom Wolontariuszom: Ani z Braniewa oraz Paulo będącego rodowitym …Portugalczykiem !

Myślę iż tego lata zbliżymy  się do ok. połowy upragnionego dystansu czyli ½ długości równika 🙂

….  Nie każda wioska w Polsce ma swoje logo,   ale my mamy szanse na to  aby  dzięki naszej akcji  posiadać  logo które przejedzie w bagażach naszych Ambasadorów łączną   trasę równą  obwodowi kuli ziemskiej !

Dziś relacja z wizyty w Państwie nr 12/cie czyli w Słowenii

Każdy zapewne pamięta ze szkoły lekcje geografii na której musieliśmy nauczyć się odróżniać od siebie dwa sztandarowe zjawiska krasowe czyli stalaktyty od stalagmitów.

Oto nasze logo znalazło się u wrót największej krasowej jaskini w Europie w Słoweńskiej miejscowości Podstojna !

Jaskinie tę  będącą  ok 20 kilometrowym labiryntem odwiedziło grubo ponad 30 milionów turystów  delektując się  urzekającymi i zapierającymi dech w piersiach zastygłymi zjawiskami krasowymi dla efektu odpowiednio podświetlonymi:

Do jaskini się nie wchodzi lecz wjeżdża  specjalną kolejką sunącą przez olbrzymie sale w których kiedyś odbywały się nawet wielkie  ….bale taneczne.  Na początku trasy wjeżdżamy w czarny tunel. Skały są osmalone sadzą – to efekt wybuchu składu paliw jaki urządzili tu Niemcy podczas II wojny Światowej. Udana akcją partyzancką ….dowodził Polak ! Trasa turystyczna liczy ok 5 km z czego tylko ok 1,5 km trzeba przebyć per pedes ale na prawdę warto !

 Na dziś grono Turystycznych Ambasadorów jest już liczniejsze niż…..  Rada Sołecka,  naszej wsi,  ale u progu sezonu turystycznego serdecznie namawiamy i zapraszamy kolejnych chętnych pragnących zostać Turystycznymi Ambasadorami Niedar – przygotowujemy nową serię przypinek z logo Niedar ! Szczególnie gorąco zapraszamy  tych którzy będą  wojażować  po Polsce  i przybliżą nam uroki ojczystego kraju a jednocześnie “podbiją” licznik kilometrowy niedariańskiego logo.

Leave a Comment