Sortowanie odpadów, czyli rzecz o śmieciach magnetycznych

Sortowanie odpadów…

Sortowanie odpadów – otrzymaliśmy z Gminy informację o przedłużeniu terminu składania prac na konkurs ekologiczny  na temat segregacji odpadów.

Serdecznie zachęcamy  niedariańską młodzież do wzięcia udziału !

Szczegóły  na stronie www.zawonia.pl.

ekologiczny

Tak się składa, iż równolegle w naszym Zespole  właśnie zakończyliśmy trwające  już od dawna  prace, które wstępnie, miały na celu zredagowanie  planszy dydaktycznej,  nomen omen na temat segregacji śmieci a wyzwanie to niełatwe….

Problem tkwił i tkwi nadal,  w tym, iż ustawa o gospodarowaniu odpadami dała kolorowe nadzieje na ujednolicenie systemu zbiórki  na obszarze całego kraju. Na fali tej,  kilka wydawnictw w Polsce wykonało przepiękne kolorowe plansze.  Ich treści szybko się zdezaktualizowały.  W różnych regionach kraju pozmieniały się bowiem  kolory kształty i gabaryty kubłów. Praktycznym korektom determinowanym przez lokalne  możliwości gmin,   uległy wykazy śmieci,  które należy wrzucać do pojemników o  dedykowanych wcześniej kolorach. Nikt nie ma pewności czy po zakończeniu danego cyklu wywozu, kolejny operator zwycięzca przetargu nie wprowadzi jakichś kolejnych  korekt….?

Stanęliśmy więc przed wyzwaniem jak rozwiązać ten gordyjski  węzeł aby zaoferować nauczycielom  w całej Polsce jednolite-  uniwersalne narzędzie, którego będą mogli używać w każdym zakątku Polski.  Bez względu na to jakie  sekwencje odpadów wiążą się z określonymi kolorami kubłów na ich terenach

Jeśli chodzi o sortowanie odpadów, to natchnęła nas jedna z nauczycielek /oraz wcześniejsze nasze doświadczenia z innym naszym produktem: „Piramidą żywienia” / która bardzo praktycznie podeszła do tematu:

  • Dzieci  z domów przynoszą „żywe odpady” , które wrzucamy do pomalowanych odpowiednimi  farbami  kartonów…  i w ten sposób uczymy się w klasie podstaw  segregowania odpadów. Tak,  tylko takie rozwiązanie  może skończyć  się pewnie z  pierwszą wizytą Sanepidu.

No i w tym momencie odeszliśmy od wstępnej  nierealnej  do wykonania – wizji  planszy / trzeba by było  wykonać co najmniej kilkanaście różnych  matryc regionalnych / zastępując opcją śmieci magnetycznych….

Działa to tak:

drukujemy planszę na specjalnej litej folii magnetycznej zawierającej:
  1. Podstawowe rodzaje kolorystyczne kubłów
  2. Jeden kubeł bez koloru.  Można go sobie samemu pomalować gdyby np. miejscowi włodarze ustanowili  zasadę, że od jutra stawiamy dodatkowy kubeł powiedzmy fioletowy…;
  3. Fotki śmieci
Nauczyciel otrzymuje dwa pakiety magnetycznych obrazków  / większe z kubłami, mniejsze ze śmieciami/.
Najpierw „przykleja” u dołu  tablicy kubły –  rysuje  flamastrem umowne tory zsypów w których przykleja odpowiednie grupy śmieci:

sortowanie odpadów

Więcej szczegółów pod poniższym linkiem:
 http://pdsz.pl/plansze-scienne/4978-Sortowanie-odpadow-i-tasma-czasowa-magnetyczna.html
****
Może niniejszy przykład natchnie jakiegoś młodego niedariańskiego  ekologa, który wystartuje w konkursie …?
Ekologia to zawód –  pasja z przyszłością – warto więc próbować swoich sił przy każdej nadarzającej się okazji 🙂

 

 

 

Dodaj komentarz