Śpiewająca makolągwa:

Nazbyt długo  trwa zastój w  naszym wirtualnym atlasie – patrz prawe menu  kategoria: PTAKI z KOCICH GÓR, więc dzisiaj o ptaku którego niecodzienną  nazwę słyszał każdy ale niewiele osób wie jak makolągwa wygląda. Na dodatek często w Niedarach  makolągwy słyszymy ale ich treli nie kojarzymy z tą  nazwa gatunkową. Mnie ostatnio udało się sfotografować: makolągwy, /parę/ które z poziomu drutów elektrycznych najpierw rozglądały się za  miejscem gniazdowania:

a następnie szczęśliwie  zalęgły się w przydomowych  pnączach tuż pod oknem. Na efekty długo nie trzeba było czekać:

Pisklaki rosły jak na drożdżach karmione nazwijmy to wysokobiałkową  dietą zwierzęcą:

Z czasem makolągwy w naturalny sposób przechodzą na wegetarianizm i obficie spożywają …. ziarna –  szczególnie chwastów – więc mają  one z naszego punktu widzenia swój pozytywny udział w naszym trawnikowo-kwietnym ludzkim ekosystemie. Ich przysmakiem gatunkowym są jednak nasiona konopi  co znalazło odzwierciedlenie w łacińskiej nazwie gatunku: Linaria cannabina. Dziwne skojarzenia i sugestie  staropolskie pojawiają się wokół nazwy gatunkowej sugerujące jakoby był to ptak wylęgający się w towarzystwie … maków. Makolągwy podlegają ścisłej ochronie gatunkowej. Po okresie godowym samcom brązowieją czerwone surduty:

przez co upierzeniem  upodabniają się one do samic.


Jeśli masz fotki ptaków wykonane w okolicach nieodległych Niedarom nadeślij na niedary@wp.pl – chętnie uzupełnimy nasz atlas uskrzydlonej fauny

Dodaj komentarz