Światowy Dzień Ochrony Środowiska – Niedary 2019.

To eko – święto,  zostało uchwalone  na Konferencji Sztokholmskiej w 1972 roku. W  Zespole niedary.pl fetowaliśmy je wczoraj, realizując jedno z haseł przyświecających naszej działalności zarówno tej  zawodowej jak i społecznej.

Niniejszym z ogromem przyjemności i satysfakcji, ogłaszamy ogólnopolską  oficjalną  prapremierę nowej wielkoformatowej proekologicznej  planszy dydaktycznej, która powstała w Niedarach:

Plansza ta w realu wielkości mapy świata,  jest  rozbudowaną kontynuacją wcześniejszej  koncepcji – planszy o tytule:  „Czas biodegradacji pospolitych odpadów” która   dystrybuowana  z Niedar trafiła w minionych latach do  ponad tysiąca szkół rozrzuconych nie tylko po całej Polsce.  Anogdotyczne już szczegóły na temat jej powstania dostępne pod linkiem:

https://niedary.pl/u-nas-w-niedarach-panie-jurku-to-sie-nie-przyjmie/

W zakresie gospodarki odpadami jako gospodarze planety Ziemia  mamy wiele do zrobienia

Unia Europejska wymaga od nas abyśmy w recyklingu materiałowym i biologicznym  w  przyszłym roku osiągnęli poziom 50%.Przy obecnym tempie wzrostu poziom 50 proc. Osiągniemy…dopiero  w 2027 r. W większości miast wskaźnik ten wynosi od 10 do 20% a więc bardzo mizernie. Potrzeby  oświaty ekologicznej, wpajanie  pro środowiskowych nawyków to potrzeba chwili i cieszymy się iż możemy nią emanować z Niedar !


Świąteczną wisienką na tym eko-torcie pozostaje fakt iż na planszy pojawiło się ….logo Niedar ; bynajmniej nie tylko dlatego iż widnieje na nim przesłanie ekologiczne na trwałe wpisane Uchwałą Rady Gminy Zawonia w strategię rozwoju naszej wsi…. Otóż po zakończeniu procedury rejestracyjnej ISBN logo Niedar w tym kolejnym wcieleniu w postaci egzemplarzy okazowych docelowo trafi do skarbnicy wiedzy narodowej czyli do Narodowej Biblioteki w Warszawie oraz Biblioteki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie…ale gdy już do  tego dojdzie i otrzymamy pisemne potwierdzenia;  symbolicznie umieścimy flagi Niedar przy lokalizacji tych jakże szacownych instytucji na wirtualnej mapie Google pt. Logo Niedar podróżuje.


….no i wracamy do codzienności – jutro wystawiamy worki z makulaturą 🙂

Dodaj komentarz