Syrop z pędów sosny – leki z naturalnej apteki.

Syrop z pędów sosny pospolitej Pinus silvestris, zwany także syropem majowym to dla naszego organizmu cała paleta leczniczych właściwości:

Naturalny antybiotyk, wykrztuśny – złagodzi kaszek i ból gardła a przy tym smaczny słodki i przyjazny towarzysko bardziej aniżeli  jego syropowi bracia sporządzani na bazie czosnku czy cebuli. Ponadto syrop z sosny to kopalnia witamin, soli mineralnych przyśpiesza gojenie ran. Zawiera garbniki –które charakteryzują właściwości przeciwzapalne i przeciwkrwotoczne. Zawiera sole mineralne – wzmacniające kości; flawonoidy – przeciwutleniacze, – wspomagają usuwanie z organizmu wolnych rodników – a także poprawiające apetyt gorycze i moczopędne fitolizyny. Sporo tego, więc może warto jeśli ktoś nie próbował. Możemy go stosować przez cały rok, ale pozyskiwać tylko teraz w maju stąd nazwa. Do pozyskania pędów sosny potrzebne nam będą najzwyklejsze nożyczki.

Pędy sosny czyścimy z brązowej łuski, ewentualnych owadów i innych stałych zanieczyszczeń. nie myjemy ! Do słoika wkładamy warstwę pędów pokrojonych na kawałki ok. centymetra i posypujemy je cukrem w stosunku 1:1. Doskonałym zamiennikiem cukru jest miód a walczący  z nadwagą użyć mogą ksylitolu. Zapełniony słoik zabezpieczamy gazą, przykrywamy pokrywką i odstawiamy na miesiąc w słonecznym miejscu;

Słoik zabezpieczamy gazą i odstawiamy na ok. 4 tygodnie na słonecznym parapecie.Złocisty herbaciany kolor syropu jaki z czasem zauważymy stanowi sygnał aby ciecz zlać do osobnego naczynia w którym możemy ją  przechowywać przez ok ½ roku. Istnieją przepisy na pozyskanie syropu poprzez zagotowanie pędów sosny / 1h na wolnym ogniu/ Po ostudzeniu na 1 litr dodajemy 1 kg cukru i ponownie gotujemy aż syrop zgęstnieje

Stosowanie:

Syrop z sosny można stosować profilaktycznie – 1 łyżeczkę raz dziennie, można go też dodać do wody lub herbaty. W czasie przeziębienia podaje się z reguły 4 razy dziennie po łyżce. W przypadku dzieci stosuje się mniejszą dawkę – 3 łyżeczki syropu z sosny dziennie. Syrop z sosny ma piękny brązowawy kolor, a do tego jest smaczny, więc maluchy nie powinny mieć problemu z jego zażywaniem. Syrop z sosny nada się także dla kobiet w ciąży.

Drugie życie syropu – też: Na zdrowie ?

Długość życia syropu można przedłużyć poprzez dodanie doń spirytusu. Pamiętać należy iż w trakcie dodawania alkoholu, ubywa nam jednak syropowo prozdrowotnych jego wartości …. Proporcje nie trudno określić ale doświadczalne dochodzenie do nich oczywiście w aptecznych ilościach może ukazać jeszcze niejeden przyjazny wymiar przygody z majowymi pędami sosny.


 Ps.

Przepis na nalewkę z pędów w wersji light:

Weź ok 100 g pędów sosny przygotowanych jak wyżej i zalej litrem …. białego wina. Pamiętaj aby taką winna nalewkę przechowywać w chłodnym miejscu.

….a może Ty masz jakieś swoje doświadczenia związane z syropem majowym i jego pochodnymi – napisz koniecznie.

Zdrowia naszym Czytelnikom – przede wszystkim !

Dodaj komentarz