U nas w Niedarach– Panie Jurku – to się nie przyjmie …

Wpis o harmonogramie wywozu śmieci, przywiódł mi na myśl wspomnienie sprzed wielu  lat, kiedy to jeszcze  aspirowaliśmy do Unii Europejskiej a wiadomości o tym, że np. nasi sąsiedzi zza Odry zamiast do jednego, wrzucają śmieci do trzech osobnych pojemników przyjmowaliśmy raczej w kategorii ciekawostki.

Pewnie niewielu mieszkańców naszej wsi wie, że właśnie tu w Niedarach powstał pomysł zredagowania  pierwszej i jak do tej pory jedynej  na rynku pomocy dydaktycznychwielkoformatowej, planszy, która w jakiś inny niż dotychczas sposób;  apelowałaby o świadome nie śmiecenie i   wskazywała jednocześnie konieczność selektywnej zbiórki odpadów.

Chwila wspomnień:-)

Na naszej posesji utworzyliśmy w celach naukowych sztuczne śmietnisko imitujące dzikie wysypisko z nieprzypadkowym doborem śmieci:

 

MINOLTA DIGITAL CAMERA

MINOLTA DIGITAL CAMERA

 

Naszkicowany projekt planszy przedstawiliśmy we Wrocławskiej Fundacji ds. Ekorozwoju, która zdecydowała się wesprzeć projekt merytorycznie.

Powołany Zespół, ułożył   na trzech osobnych osiach czasu, fotki śmieci powstające w naszych przydomowych gospodarstwach. Od biletu komunikacji miejskiej i niedopałka papierosów poczynając, poprzez papiery kartony, odpady drewniane, plastikowe a skończywszy na kartridżach płytach CD , ceramice budowlanej i szkle kończąc.

Zadaniem planszy jest zobrazowanie uczniom w wymiarze czasowym jak diametralnie różne obciążenie dla środowiska stanowi  skórka od bananów w zestawieniu np. z butelką po napojach;  co w konsekwencji stawia nas przed koniecznością selektywnej zbiórki odpadów – wytycza drogę do ich powtórnego przetwarzania itd.

 

Tak powstała pierwsza i jak do tej pory jedyna na rynku pomocy dydaktycznych w segmencie wielkoformatowych, plansza dydaktyczna: Taśma czasowa biodegradacji pospolitych odpadów, którą drukowaliśmy w Warszawie a oprawiamy stale w Niedarach i stąd jest rozsyłana nie tylko do szkół ale także do powstających centrów edukacji ekologicznej, firm zajmujących się segregacją odpadów, fundacji ekologicznych, Izb ekologicznych przy Parkach Narodowych i krajobrazowych:

00.Biodegradacja_WDS

Dziś z planszy tej korzystają tysiące uczniów w szkołach całej Polski.

Zainteresowanych dokładnym opisem oraz pełną zawartością merytoryczną planszy odsyłam pod link:

http://pomocedydaktyczne.info/index.php?main_page=product_info&products_id=1386

Na koniec nieco już anegdotycznie:

Kiedy przed laty, pierwszy surowy wydruk planszy  pokazałem sąsiadowi, który pomagał mi najpierw w stworzeniu wysypiska a następnie jego obfotografowaniu i co najważniejsze późniejszej likwidacji – stwierdził:

– Panie Jurku, ale te kubły to dzielenia śmieci… to u nas w Niedarach się nie przyjmie…?

Jak widać czas potrafi zweryfikować wiele opinii i wyobrażeń. Jeden z wielkich tego świata wypowiedział kiedyś mniej więcej takie słowa:

Z nowościami najpierw walczymy, potem ich nie akceptujemy…. by w końcu ich istnienie uznać za ….całkiem oczywiste….

Z eko pozdrowieniami /-/ Jerzy Lewandowski

Dodaj komentarz