Witamy kolejnego Ambasadora ! Logo Niedar na Kubie  cz. I

Szacowne  grono  Ambasadorów międzynarodowej akcji: „Logo Niedar travel the world”, /Logo Niedar podróżuje/  od dzisiaj oficjalnie zasila:  Roman Kupsta.  Senior z  Edmonton, którego rodzinnym miastem jest… Malbork. Roman  przez ok 30 lat był  urzędnikiem municypalnym w  administracji   City of Edmonton. Obecnie  korzysta z uroków życia emeryta i … m.in. podróżując  po świecie. Na egzotyczną,  bo  kubańską wyprawę,  zabrał,  ze sobą logo Niedar na przypince 5/lecia:

Dzięki dzisiejszemu debiutowi,  na „liczniku” akcji państw „zaliczonych” przez logo –  pojawia się dzisiaj  imponująca liczba 67.  Na wszechkontynencie amerykańskim jest to 5/te kolejne już państwo na obszarze którego zostało sfotografowane logo Niedar:

Tytułem wprowadzenia kilka ciekawostek z wyspy jak wulkan gorącej:

Zaledwie w  100 lat od   przybyciu na wyspę pierwszych    Europejczyków… prawie cała rdzenna ludność Kuby – wymarła. Głównie z powodu takich nie występujących tu wcześniej  chorób jak odra i ospa.

Dzisiaj Kuba to 16/ta pod wzg. zaludnienia   wyspa świata.  Wiedzie pod tym względem prym pośród ponad 4000 wysp Morza Karaibskiego. Paradoksem  jest fakt, iż … wskaźnik urodzeń na Kubie należy do…. najniższych na półkuli zachodniej.

Kuba była  pierwszym komunistycznym krajem na półkuli zachodniej, ale współcześnie ok.  90% Kubańczyków posiada domy…. własnościowe. Społeczność medyczna Kuby wywiera wpływ na poprawę zdrowia na świecie. Jest tu najwyższy wskaźnik lekarzy w relacji do liczby pacjentów. Kuba ma ok 70 tyś. wykwalifikowanych lekarzy. Dla porównania cały kontynent afrykański obsługuje tylko 50 tyś. adeptów sztuki spod znaku eskulapa. W ojczyźnie  Bolera, Mamby  i  Cza – Czy … nie ma trujących roślin… ani zwierząt !

99,8% mieszkańców wyspy potrafi  czytać. Jest to jeden z najwyższych wskaźników alfabetyzacji na świecie !  Kubańczycy zawdzięczają ten wynik  niecodziennej decyzji Fidela Castro, który 1961 r. nakazał … zamknięcie szkół na rok aby uczniowie VI klas mogli nauczać w tym czasie kubańskich analfabetów czytania. Na Kubie jest  ponad 200 zatok i 250 przepięknych  plaż. Przy jednej z nich:

Zlokalizowany jest luksusowy hotel:

Zerknijmy do środka:

Logo Niedar  zajęło już jeden z pokojów w bardzo oryginalny sposób:

 

Po zasłużonym odpoczynku – ruszymy z Romanem  w “miasto”  na II część spotkania z historią  i dniem dzisiejszym Kuby.

Dodaj komentarz