Wjazdowa czy Dojazdowa ?

W komentarzu do poprzedniego wpisu o mapce Niedar,  Ewa ze Spacerowej poruszyła wątek ewoluującej nazwy ulicy Dojazdowej.

MINOLTA DIGITAL CAMERA

Argumenty formalne / wyniki oficjalnego plebiscytu/ przemawiają   za nazwą:  DOJAZDOWA  – W takim brzmieniu ujęliśmy ją  na dotychczas powstałych  mapkach – planach.

Język potoczny,  nie tylko polski,  chętnie ulega semantycznym uproszczeniom więc …czemu,  my mielibyśmy opierać się takim tendencjom – szczególnie wobec faktu iż dopiero za  dobrych kilka tygodni uda się nam zamknąć temat tabliczek  kierunkowych z nazwami ulic.

Stawiam więc wniosek formalny  aby dotychczasową nazwę DOJAZDOWA uprościć i przyjąć docelowo nazwę WJAZDOWA.

Moje argumenty:

1.Wspomniane na wstępie trendy w semantyce; łatwiej wymówić słowo  Wjazdowa aniżeli Dojazdowa. Zatem  znając życie, którego przejawy już zafunkcjonowały w komentarzach i opisach nazwa ulicy i tak może w sposób naturalny zewoluować samodzielnie 🙂

2. Jestem “ojcem chrzestnym” Dojazdowej, więc komu jak komu ale mnie pierwszemu  przypada  w sposób naturalny  wniesienie o zmianę nazwy …..w trybie autopoprawki.

3. Przy ulicy tej niewiele mamy domostw ale za to odwrotnie proporcjonalne jest jej użytkowanie zatem swojego rodzaju vox populi użytkowników drogi   ma w tej kwestii  decydujące  znaczenie.

4.Nazwa WJAZDOWA może / przynajmniej w odniesieniu do gości i osób rzadko odwiedzających Niedary / sugerować iż to właśnie  tą ulicą  biegnie /”jedyna”/  droga, którą wjeżdża się do Niedar. Przekornie więc, lekka korekta  nazwy, może sprawić, iż odciążona  zostanie druga opcjonalna droga dojazdowa do Niedar  wiodąca  z Zawoni…  Sądzę , iż  argument ten powinien sprawić że  mój wniosek poprze zgodnie  elektorat z ulicy Zawońskiej odczuwający  codziennie skutki odciążenia ruchu na DOJAZDOWEJ

Wdzięczny za głosy poparcia – otwarty na dyskusję za utrzymaniem status quo – pozdrawiam z ulicy Wesołej – Jurek

 

 

9 komentarzy

 • Ewa ze Spacerowej pisze:

  Powiem szczerze, że do mnie też bardziej przemawia nazwa ul. Wjazdowa – m.in. właśnie z powodów semantycznych. Wolę “wjeżdżać” do Niedar niż do nich “dojeżdżać”. 🙂

 • Agata woloszczuk pisze:

  Ja również proponuję ulicę wjazdową.

 • Józek pisze:

  A może znalazło by się miejsce na ulicę Jana Pawła II?

  • ….Pewnikiem nie unikniemy w tym kontekście istotnego pytania na rodzącą się wątpliwość, czy wprowadzanie do zestawu typowo wiejskich – nazw ulic, w obszarze malutkiej wszak wioseczki, Patrona – w wymiarze tak monumentalnym…. nie będzie pobrzmiewać dysonansem, który nomen omen może spowodować skutek odwrotny do zamierzonego….?
   Dodatkowo – nasze nazwy ulic na dziś, mają charakter nieformalny – są jedynie przygotowaniem do ewentualnego wprowadzenia w przyszłości tzw. nazw urzędowych.
   Zważywszy iż Niedary rozwijają się dynamicznie i powstanie z czasem kilka nowych ulic a wolą Niedarian, będzie aby patronem ulicy przy której mieszkają był Jan Paweł II czy inny patron z Panteonu Wielkich Polaków, to nie można wykluczyć iż będziemy mieli okazję i w Niedarach stąpać po ulicy upamiętniającej Wielkiego Polaka.
   Dziękuję za każdy głos w sprawie nazw ulic – pozdrawiam

 • Zbyszek pisze:

  Czy wjeżdżając, czy dojeżdżając, nie możemy ominąć ronda. Nie godzi się, by nie miało ono swojej nazwy, tym bardziej, że tak cudnie zostało w ostatnim czasie ukrzaczone. Proponuję: Rondo Ś.P. Pana Prezydenta Profesora Lecha Kaczyńskiego. Zapewne dzięki publicznej zbiórce uda nam się zgromadzić środki potrzebne do wykonania stosownej tabliczki z nazwą ronda.
  Co prawda, rocznica bohaterskiej śmierci Ś.P. Pana Prezydenta Profesora Lecha Kaczyńskiego już minęła jakiś czas temu, ale wkrótce kolejna miesięcznica, którą możemy przecież godnie uczcić!

 • Ewa ze Spacerowej pisze:

  Hm…, na etapie nazywania ulic padło też kilka propozycji nazw dla naszego “ronda” – np.: Rondo Turystyczne czy Rondo Kurhanowe (komentarze do wpisu: https://niedary.pl/moze-ochrzcilibysmy-rondo-i-ulice-zalegla/). Na to ostatnie głosowało 6 osób. Nazwa ta ma też wymiar praktyczny, jako że rondo faktycznie leży na trasie Szlaku Kurhanów.

 • Roman pisze:

  Zdecydowanie przy nazewnictwie ulic proponuję unikać wszelkich nazw kontrowersyjnych zarówno nawiązujących do ludzi ze świata polityki jak i świata religii. Jeśli pozostaniemy przy nazwach bardziej neutralnych to wszyscy będziemy mieli jeden punkt zapalny podczas dyskusji mniej 🙂

  • Świetne słowa, świetne słowa -…. można by rzec trawestując jedno z dogmatycznych powiedzeń. Oburącz jestem za – dzięki za wsparcie. Jurek z Wesołej

Dodaj komentarz