Logo Niedar –  ponownie w Chinach !

Międzynarodowy Team Ambasadorów akcji „Logo Niedar podróżuje”, ponownie  się nam  powiększył i liczy od  dzisiaj 26 osób  mówiących „od urodzenia” aż  w  11/tu językach świata !  W trzech odmianach języka angielskiego/ kanadyjskiej, amerykańskiej i australijskiej/, ale także po arabsku, francusku, duńsku, hiszpańsku, włosku, farsi ….  oczywiście także po polsku ….a od dzisiaj również po chińsku. Oto bowiem w tym szacownym międzynarodowym  gronie,  witamy dzisiaj oficjalnie pierwszego mieszkańca  Chin –  Shu Tian !

Zǎoshang hǎo ! 早上好 ?

Fenomen międzynarodowego Teamu, który założył w intencji upamiętnienia i kontynuacji pomysłu Oli z Wesołej –  Tadeusz z Edmonton /urodzony  nomen omen w nieodległej nam  Legnicy/ polega na tym iż tworzą go głównie  pracownicy naukowi wielu liczących się ośrodków akademickich z praktycznie wszystkich kontynentów świata, fotografujący różne wersje ikonek naszej wsi w wielu ciekawych zakątkach naszego globu.

Język chiński  –  skoro już o nim mowa.

Nie wszyscy wiedzą iż ten przysłowiowy już dla naszej nacji językowy   problem,….  pojawia się   również po tamtej stronie muru. Chińskie dialekty liczone są w setkach a wydawałoby się dominujący   podział  na tzw.  chiński mandaryński i  chiński kantoński,  w istocie, poza geograficznym źródłosłowiem,  wydaje się nam iż  nie oddaje diametralnych  różnic między tymi odmianami chińskiego. Nic bardziej mylnego,  te różnice   są dla wielu Chińczyków bardzo istotne – na miarę wręcz barier. Różnica w odbiorze tych rodzajów chińskiego jest   dużo większa  aniżeli  porównywalny  dla nas stopień trudności w równoległym  pojmowaniu  np. języków  hiszpańskiego  i  włoskiego….

Wracamy jednak do logo

Dzięki Shu Tian ,  jesteśmy  oto w mieście Kuytun (奎屯) , którego nazwa wywodzi się z języka…. mongolskiego ….i oznacza wyjątkowe/nieprzyjemne  zimno ! Historyczna ekspansja na te tereny wojsk Czyngis-chana  przypadła na okres zimy. Marznący wojownicy pokrzykiwali do siebie: „Kuitun !  Kuitun !  …. i od tamtych mroźnych czasów,   miejscowość  nosi nazwę Kuytun. Nazwa ta  przeniosła  się  także  na przepływającą tędy rzekę, która nazywa się dziś  również Kuytun. Miasto Kuytun  liczy nieco  ponad ćwierć miliona mieszkańców co jak na warunki chińskie jest wynikiem bardzo  skromnym,   ale strategicznie w kontekście gospodarczym nasze logo trafiło w miejsce szczególne. Tu  bowiem spotykają się tworząc ogromny międzynarodowy węzeł komunikacyjny autostrady oraz linie kolejowe tak ważne dla chińskiego exportu.

Szlak Jedwabny w nowej wersji

Fotka z logo i flagą Niedar została wykonana na tle budynku w którym mieści się jedno z lokalnych biur budowy autostrady która na terenie Chin jest już praktycznie ukończona a  wiedzie ona  w całej swojej rozciągłości wzdłuż wcześniej wybudowanych torów łączących Chiny ze środkową Europą a konkretnie via Kazachstan, Rosję, Białoruś, Polskę do Niemiec konkretnie do Duisburga, którego lokalne władze jeszcze parę lat temu na hasło „pociąg z Chin”  wyrażały oględnie mówiąc niedowierzanie a dzisiaj mówi się o zdublowaniu tej trasy połączeniem drogowym a ikonki tożsamościowe naszej wsi dzięki  Shu Tian zostały sfotografowane u chińskiej kolebki  nowej wersji jedwabnego szlaku. Serdecznie dziękujemy !

Więcej fotek z Kuytun na naszej mapie Google na której oznaczamy miejsca w których zostało sfotografowane logo Niedar.

Dodaj komentarz