O pewnej czaszce, która tranzytem przez Niedary kawał świata zwiedziła

Spod ogólnie pojętego adresu Niedary emanuje nie tylko w Polskę szereg  inicjatyw o charakterze edukacyjnym…. a te z kolei, czasami   nabierają wymiaru ciekawostek.

Dziś o pewnej czaszce człowieka / i nie tylko czaszce/, która, przed podjęciem swojej misji edukacyjnej „zwiedziła aż  trzy kontynenty”  – zatrzymując się  po drodze tranzytem akurat w Niedarach sic !

Oczywiście rzecz będzie nie o prawdziwej czaszce lecz o jej realistycznym modelu wykonanym z PCV tu akurat w podstawowej wersji kolorowej ułatwiającej przyswajanie nazw poszczególnych jej kości:

Tanzania (30)

Wyprodukowana została w Chinach i to w dodatku na ich wschodnim  krańcu z którego „już widać Japonię”. Sprowadzona drogą morską do Europy via  Gdańsk , trafiła  do Niedar powiększając naszą ofertę modeli anatomicznych – szczegółu kliknij tu:

http://pomocedydaktyczne.info/index.php?main_page=index&cPath=39_82_91

W internecie wypatrzyli ją pracownicy naukowi Uniwersytetu im Adama Mickiewicza w Poznaniu, którzy udawali się z misją edukacyjną do…. Tanzanii. Przyjechali więc  do nas do Niedar i…. wyjechali…nie tylko z czaszką ale  z całą ogromną walizką  różnych modeli anatomicznych, które następnie z Poznania busem trafiły na lotnisko w Berlinie a stamtąd już w bezpośrednim przelocie, do stolicy Tanzanii.

Ostatni etap podróży lokalnymi  środkami komunikacji to materiał na osobny wpis 🙂

W sumie  modele przebyły kilkadziesiąt tysięcy kilometrów, wiezione wszystkimi możliwymi środkami komunikacji w tym szynobusem na odcinku Trzebnica – Wrocław sic !

***

Dysponujemy obfitą  dokumentacją  fotograficzną  tego organizowanego na skalę  międzynarodową  projektu ! Dość powiedzieć, iż ekipy naukowe   z wielu państw Europy pojechały do Tanzanii aby na wyrwanym  dżungli  kawałku postawić od zera… budynek szkoły:

Tanzania (1)

 

…i  podczas jednego pobytu wyposażyć go a następnie przeprowadzić skrócony,   acz bardzo kompleksowy program wieloprzedmiotowego  nauczania zakończony wręczeniem świadectw !

Tanzania (35)

 

Lekcje anatomii wywoływały szczególne zainteresowanie:

Tanzania (21)

 

Model serca w dłoniach – fotka o jakże symbolicznym znaczeniu dla animatorów tej akcji:

Tanzania (27)

 

Bezkrwawa operacja na „otwartym modelu”  mini torsu człowieka:

Tanzania (15)

Model helisy kwasu dezoksyrybonukleinowego – DNA pierwsze spotkanie z genetyką:

Tanzania (31)

 

Oprócz modeli anatomicznych do Tanzanii pojechała  nasza pierwsza wykonana w 100% w  Niedarach wielkoformatowa  plansza do nauki języka angielskiego  – to był  specjalny rabatowy wkład sponsorski firmy PHU LEWANDOWSKI… ale także kilka pomocy dydaktycznych wykonywanych….  przez dwóch mieszkańców Niedar ….ale to już temat na osobny wpis ciekawostkowy …. w naszej niedariańskiej księdze rekordów 🙂

 

 

Dodaj komentarz