Logo Niedar na Wawelu. Witamy nowych Ambasadorów !

Zacznijmy od chwili  wspomnień:

Logo Niedar „zaliczyło” już  Wawel. Były to początki naszej akcji.  Poniższą fotkę wykonaliśmy w Duecie O/r.i.p/&J – dokładnie 30 IV 2015:

Zachęcałem wtedy gorąco do kontynuowania  i rozwijania zabawy:

 https://niedary.pl/logo-niedar-wawelu-dolacz-turystycznej-zabawy/

W najśmielszych oczekiwaniach nie przypuszczaliśmy wtedy iż w ciągu kolejnych lat akcja nabierze… międzynarodowego wymiaru. Symbolem „Logo Niedar Travel the World” stanie się prostokątna przypinka 5/lecia  z flagą Niedar, logo Gminy Zawonia, którą  ozdobiona wianuszkiem  38 ikonek – symboli  społecznych  akcji,  które rozgrywały  się a niektóre  kontynuowane są  nadal w Niedarach ! Wpis powyższy spod linku,    25 V 2022 przeniosłem do podkategorii: Szlak Orlich Gniazd, do  którego Zamek Wawelski jest  zaliczany.

 Wawel po raz drugi:

W podróż na Wawel wybraliśmy się w Ambasadorskim Kwartecie Basia&LutekDanusia&Jurek.   Po drodze – akurat na Górze Świętej Anny ! Dołączył do nas Duet Beata&Marek. Na podbój Wawelu i nie tylko zresztą – ruszyliśmy zatem  już w szóstkę ! W kontekście opisanej historii. Jedną  z pierwszych „wawelskich fotek”, nie mogło być inne ujęcie.  Jak retrospektywne zatrzymanie w kadrze   tego samego miejsca co w 2015 r.

Zwiedzanie Wawelu rozpoczęliśmy od Klejnotów Skarbca Koronnego. Poczesne miejsce zajmuje  tu  miecz zwany szczerbcem. Rzec by można nasza relikwia narodowa.  Jak doskonale pamiętamy z przekazów – miecz należał do pierwszego króla Polski  Bolesława Chrobrego. Władca w geście zwycięstwa w 1018 r miał  ciąć nim bramę  Kijowa /tzw. Złote Wrota/… Wyszczerbił przy tym  miecz, który z czasem  stał się  symbolem potęgi ówczesnej Polski. Wkrótce miecz został  insygnacyjnym atrybutem  koronacyjnym polskich królów.  Na moment,  dzięki Markowi. Debiut Ambasadorski w naszej akcji ! Marek trzyma logo w tle za szczerbcem.  Tym razem odstąpiliśmy od zasady, że to logo trafia na plan pierwszy fotki;

Marku witamy oficjalnie ! Trzymamy kciuki za zrealizowanie planów wylotu do Kraju Kwitnącej Wiśni ! Mamy nadzieję iż bagażu znajdzie się logo Niedar 😊

Drobne łyki dydaktyki czyli prawda o szczerbcu

Ponieważ misja dydaktyczna jest immanentnie związana z podróżami logo.  Kilka wątpliwości dotyczących historii szczerbca jako takiej.    W 1018 roku Bolesław Chrobry nie …. był jeszcze królem Polski. Koronowano go  dopiero 7 lat ….później. No ale powiedzmy mógł ciąć bramę jako książę.    Kolejny problem w tym iż miecz jak spojrzysz wyżej de facto nie … jest wyszczerbiony….  Broniący wcześniejszej  tezy twierdzą iż nazwa pochodzi od tego iż to miecz wyszczerbił bramę a nie odwrotnie. Co podkreśla jego szczególną  moc. Dlaczego jednak  główny nurt przekazu  zdaje się podtrzymywać iż to ostrze miecza jest wyszczerbione – kiedy de facto jak wyżej widać  nie posiada ono takiej skazy.

Jeśli powyższe argumenty uznasz za niewystarczające to spróbuj wyjaśnić kolejny  fakt. Zwycięstwo nad Rusinami świętowano w Kijowie przy złotych wrotach w 1018 roku.  Jak więc wyjaśnić fakt że kijowskie Złote Wrota zostały zbudowane dopiero 19/cie lat później czyli  w 1037 roku???

Niechaj podobne wątpliwości stają się   pretekstem do wielu inspirujących  podróży  koniecznie z logo Niedar.

Dodaj komentarz