Białoruś bez wizy – jednak możliwe !

…no może nie cała, ale jej historyczne wrota czyli Brześć opisywany w historycznych przekazach jako „Wenecja wschodu” położony w urokliwej delcie Muchawca kończącego swój bieg w zakolach granicznego dziś Bugu. Brzeski Kanał Wioślarski oraz towarzyszący mu kompleks sportowo – treningowy – to  jeden z najdłuższych tego typu obiektów w Europie !
     Brześć to tysiącletnia historia wpisująca się w dzieje, kilku państw: Księstwa Litewskiego, Carskiej Rosji szczególnie za Aleksandra I, II Rzeczypospolitej oraz byłego ZSRR. Wielonarodowy tygiel kulturowy, tradycji, zwyczajów, tworzący dziś jedyny w swoim rodzaju klimat tego miasta, który widać na centralnym deptaku… Sowieckim:
      Tuż przed zmrokiem latarnik przy dźwiękach piosenki “What a wonderfull world” zapala olejowe latarnie.
Flaga Republiki Białorusi, która z kolejnym numerem 44/tym powiększa flagowy zasób „zdobyczy” naszego logo,  jest ósmą  z kolei wersją  przyjętą po powstaniu państwa białoruskiego w 1918 roku ! Jednocześnie Białoruś jest przedostatnim państwem graniczącym z Polską, które było wizytowane przez Logo Niedar.
Przed nami pozostała już tylko Rosja by zdobyć „Sasiedzką Koronę Środkowej Europy” 🙂
     Wizytówką  historyczną miasta jest bez wątpienia ogromny kompleks dawnej twierdzy brzeskiej odwiedzany przez liczne rzesze turystów. Wzniesiona  na miejscu a więc kosztem historycznej części miasta w latach 1836-42. Siedemnaście wieków dorobku architektonicznego miasta zostało zamienionych w militarny bastion dziś muzeum z monumentalnymi rzeźbami:

Widoczny na prawo od pomnika  pięknie odrestaurowany  budynek garnizonowej cerkwi Świętego Mikołaja funkcjonuje do dzisiaj z tą jednak niedogodnością iż wewnątrz świątynia nie została odrestaurowana do tego stopnia iż na ścianach widać  ślady działań wojennych;
W Brześciu znajduje się położony najbliżej naszej granicy…pomnik Lenina. Historycznie przewrotnego smaczku obeliskowi nadaje gest wodza rewolucji, który wskazuje ręką, znajdujący się nieopodal….  kościół katolicki /a więc nie prawosławny/ Wyniesienia Świętego Krzyża. Świątynia brzeskich katolików zbudowana została z … cegieł katolickich  obiektów sakralnych, które znajdowały się w starym Brześciu zaadaptowanym na potrzeby Twierdzy Brzeskiej.
Oto kolejna brzeska Cerkiew św. Szymona – zbudowana w latach 1861 – 64.  w charakterystycznym dla tego okresu stylu. Znajduje się tu kapsuła ze szczątkami świętego Afanasego, który poniósł męczeńska śmierć za obronę wiary prawosławnej w 1648 r.
Z ciekawszych obiektów muzealnych należy wymienić Muzeum Odzyskanych Wartości – Znajduje sie tu kolekcja dzieł sztuki, których ….próby przemytu udaremniono na przejściach granicznych.
Na koniec ciekawostka. Butelka kupionej w Brześciu Coca Coli oznaczona znakiem akcyzy podobnym do naszych naklejek akcyzowych umieszczanych na butelkach alkoholi.
Więcej,  bo ok. w sumie 40/ci fotek z Brześcia odnajdziesz na mapie Google pod przyciskiem Logo Niedar podróżuje klikając we flagi Niedar, umieszczone na obszarze miasta.

Dodaj komentarz