Bolesław z Wesołej Pionier Niedar – takim będziemy go pamiętać.

W cieniu wielkich imprez i codziennej krzątaniny,  rozgrywają się rodzinne dramaty związane z  ludzkim przemijaniem.  W miniony czwartek  na cmentarzu w Zawoni wieś żegnała jednego z Pionierów Niedar – Bolesława z Wesołej….Jedną z  niepisanych misji naszej strony jest sprawienie aby tacy ludzie  jak właśnie  Bolesław z Wesołej nie odchodzili w naturalną smugę cienia,  lecz aby  pamięć, o nich wpisana została  na zawsze w  historię Niedar którą wszak  kiedyś tworzyli a …. od niedawna wspólnie z nami i odtwarzali.

Osobiście Pana Bolesława zawsze będę pamiętał jako człowieka wyjątkowo pozytywnej energii z uśmiechem na twarzy ciekawego życia i otwartego na kontakty z sąsiadami. Nigdy nie zapomnę jak w moich pionierskich czasach Pan Bolesław przystawał  przed naszym domem aby śledzić rozwój wypadków związanych z wyjątkowo  ekwilibrystyczną metodą  osuszania  domu, jakiej  się wówczas się podjęliśmy.

Tylko nie podcinajcie więcej jak metr bo się zawali –  z rzeczową troską w głosie doradzał.Upłynęły lata, dom stoi  a ja całkiem niedawno dowiedziałem się, że Pan Bolesław był budowniczym nie tylko  w Niedarach ale także  …we Wrocławiu. Oto do   archiwum naszej strony trafiło coś o czym mało kto wie. Zwieńczeniem pozaniedariańskiej aktywności Pana Bolesława   była złota odznaka Zasłużony dla Województwa Wrocławskiego i Miasta Wrocławia, którą został udekorowany  w 1976 roku:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na naszych pionierskich  gruntach/dziś ulica Różana/  popasała czasami   jedna z  nielicznych ostatnich krów hodowanych we wsi, która należała….. właśnie do  Pana Bolesława. Na zawsze związany z  tym widokiem.    pozostanie nam w pamięci okrzyk naszego wychowanego w mieście syna:  – Patrzcie prawdziwa krowa na wolności !  Dziś dzieci sprowadzające się do Niedar nie mają już okazji zetknąć się z jednym z jej największych symboli wsi.Jeden z nielicznej grupki tzw. Prawdziwych  ostatnich gospodarzy  rolnik, budowniczy i społecznik, wszak Pan Bolesław jeszcze nie tak dawno pomagał nam odtwarzać Poczet Sołtysów wsi Niedary bowiem i taką funkcję społeczną  sprawował dzięki czemu złotymi zgłoskami zapisał się na trwale w historii Niedar i to na jednej z jej pierwszych kart :

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ukoronowaniem wątku działalności społecznej był Honorowy tytuł SOŁTYSA NESTORA  wsi NIEDARY jaki na nasz wniosek nadała Panu Bolesławowi,  Wójt Gminy  Zawonia Agnieszka Wersta wraz z aktualnymi  Włodarzami Niedar:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pan Bolesław to także piękna karta historii  licznej i wielopokoleniowej Rodziny, której zaangażowania w prace społeczne kolejnych  generacji nie sposób przecenić. Gdy podczas spotkań świetlicowych spoglądam na ogromną galerię pucharów zawsze w ich lustrzanych  odbiciach   będę widział  dobre  geny Nestora Rodu Wawszczyków.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na trwale w kronice Niedar zapisane są  wzruszające  relacje Zespołu, który z okazji Dni Seniora rozwoził plakietki z logo Niedar oraz tytułami Seniorów Nestorów 

Para Seniorów Nestorów Niedar:

Rok 2015

Państwo Maria i Bolesław z ul.Wesołej.

Każde z nich osiągnęło piękny wiek  przeżyli aż 67 lat we wspólnym związku

https://niedary.pl/piatkowe-obchody-dnia-seniora-w-niedarach-23-10-2015/

 

Pan Bolesław dla nas nie odszedł – zmienił jedynie  miejsce stałego pobytu,  bowiem na zawsze pozostanie w pamięci naszego pokolenia a mamy i nadzieje iż dzięki naszej stronie pamięć ta zostanie zachowana w kolejnych pokoleniach Niedarian. 

 

Pogrążonej w bólu rodzinie i bliskim, najszczersze wyrazy współczucia

 

Ola i Jurek Sąsiedzi z Wesołej

1 Komentarz

Leave a Comment