Już minęło kilka dni, ale tegoroczne Dożynki ciągle pozostają w naszej pamięci jako uroczyste i radosne podsumowaniem żniw, okresu zbiorów z pól oraz efektów wielomiesięcznej pracy w na roli.
Mieszkańcy Niedar bardzo aktywnie zaangażowali się w tegoroczne Święto Plonów i przez wiele tygodni pracowali nad przygotowaniem pięknego i oryginalnego wieńca dożynkowego. Trzeba było opracować projekt konstrukcji nośnej, wykonać tę konstrukcję, zgromadzić rozmaite zboża i inne płody rolne stanowiące elementy dekoracyjne. Najbardziej czasochłonne było wyplatanie sznurkowej makramy będącej niepowtarzalną osnową trzonu wieńca. Następnie konstrukcja została pokryta wiązkami kłosów zbóż i kolorowych kwiatów. W dolnej części obficie prezentowały się warzywa i owoce, a także nie mogło zabraknąć chlebów dożynkowych, które dopełniały wyglądu całej konstrukcji.
Wraz z innymi nasz wieniec został zaprezentowany w kościele podczas Mszy św., a po uroczystościach w procesjonalnym Korowodzie Święta Plonów dotarł na plac dożynkowy niesiony przez kilku Panów poprzedzając liczną grupę Mieszkańców Niedar. Ustawione na placu dożynkowym wieńce zostały zaprezentowane wszystkim w pełnej krasie i rozstrzygnięto konkursy na najładniejszy wieniec dożynkowy i stoisko dożynkowe. Po burzliwych obradach komisja konkursowa ogłosiła wyniki. W tym roku po raz drugi wygrało Sołectwo Cielętniki, II miejsce zajęło Sołectwo Zawonia, a III Sołectwo Czeszów. W konkursie na najładniejsze stoisko miejsca plasowały się następująco: I miejsce Sołectwo Czeszów, II miejsce Sołectwo Pęciszów, a III miejsce przypadło Sołectwu Złotów. Oczywiście gratulujemy wszystkim uczestnikom, a każdy z wieńców był wyjątkowy i zasługiwał na wygraną.
Po raz pierwszy Sołectwo Niedary przygotowało także, jako jedno z dziewięciu innych sołectw, stoisko dożynkowe. Przygotowanie dekoracji stoiska, jego wyposażenia i oferty handlowej zajęło kilka dni intensywnej i specjalistycznej pracy w różnych dziedzinach.
Na tegorocznych Dożynkach Gminnych nie zabrakło także innych niedariańskich akcentów. W konkursie na rozpoznaniu ziół pierwsze miejsce zajęła Dominika ze Spacerowej, zostawiając w pobitym polu wiele konkurentek, a miody i inne produkty pszczelarskie wystawiał na swoim stoisku Wiesław z Wesołej.
Wszyscy uczestnicy tegorocznego Gminnego Święto Plonów nasyceni pełnią wrażeń estetycznych, muzycznych i gastronomicznych wracali późno w noc podśpiewując jeszcze zasłyszane przeboje Zespołu Marciny z Marcinowa, Brathanki czy Kapeli Pieczarki.
Było uroczyście i wesoło, za rok spotkamy się ponownie.
Grzegorz Idzikowski
Sołtys wsi Niedary
Dodaj komentarz