Logo w kraju pachnącym nie tylko żywicą.

Do tej pory ikonka naszej wsi  została sfotografowana w kilku  liczących się kanadyjskich aglomeracjach, zarówno tych dumnych ze swojej historii jak kipiących nowoczesnością a Kanada to wszak ogromne przestrzenie surowej przyrody. Od dzisiaj zaczynamy nadrabiać te zaległość. Podróż rozpoczniemy od  położonego  w Górach Skalistych  Banff National Park  –  krainie niezliczonych  jezior i lodowców: To miejsce dla ludzi kochających piękno natury. Cały teren posiada bogatą  faunę.   Często nie tylko na poboczu drogi można spotkać tu   niedźwiedzia grizzly lub łosia. Jest to drugi najstarszy park narodowy w Ameryce Płn., ustanowiony w 1885 roku i zajmuje powierzchnię  6,641 km2,czyli 1/6 powierzchni całej Szwajcarii dla porównania. Najstarszym parkiem w Ameryce Płn. ,jest Yellowstone National Park w USA, ustanowiony w 1872 roku. Banff National graniczy na północy z Jasper National Park, który jest prawie 2 razy większy, Yoho National Park na zachodzie oraz Kootenay National Park na południu. Dla turystów, główna droga samochodowa do zwiedzania parku to:  Icefields Parkway o długości ponad 300 km, łącząca miasteczko Banff, poprzez wioskę  Lake Louise znanej z corocznych zawodów narciarskich o Puchar Świata z miasteczkiem Jasper we wspomnianym już  parku o tej samej nazwie. Po drodze mamy wiele jezior, ale wymieńmy tylko kilka: Moraine Lake/uwiecznione na kanadyjskim 20 dolarowym banknocie/, potem Bowlake:

Waterfowl Lake

Peyto Lake.

Droga wiedzie tu przez przełęcze o wysokości ponad 2000 m. n.p.m. /Bow summit/, dzielącej szczyty przekraczające  wysokość 3500 m. n.p.m./Mount Forbes-3,612 m npm/.

Ciekawostka parkingowa. Można kupić tu jeden bilet upoważniający do zwiedzania wszystkich parków. Kosztuje 20 dolarów …od samochodu bez względu na ilość osób w nim poruszających się. Studenci i Seniorzy mają zniżki.

Abraham Lake Alberta

Banff NP jest odwiedzany rocznie przez 3 miliony turystów i przynosi to dochód ponad 6 mld dolarów dla  lokalnych budżetów a jego część przeznaczana jest na  ochronę  środowiska:

Do zobaczenia na kolejnych kanadyjskich szlakach wiodących wśród dzikiej czasami nieokiełznanej przyrody

DTR – team

Dodaj komentarz