Logo double, w Kanadzie – na rekordowym moście !

Jeszcze kilka dni temu logo Niedar i nasza flaga fotografowana  była w Chinach w węzłowym punkcie współczesnej wersji Jedwabnego szlaku a dzisiaj prezentujemy kolejne jej ujęcia  wykonane w….  Kanadzie.

Jesteśmy oto w  prowincji Nowy Brunszwik, która administracyjnie graniczy z amerykańskim stanem Maine. W miejscowości Fredericton na ciekawy spacer, aż dwie wersje logo zabrała ze sobą Perrine Delompre – coraz aktywniejsza Ambasadorka naszej akcji, która ma szczęście posiadać egzemplarz przypinki 5 lecia, który fizycznie przebył  już  podróż ponad  11 tysięcy kilometrów !

Bonjour Perrine !Merci pour la forme originale de présentation du logo en version double.

W tle naszych logo  widzimy rzekę Saint John, która dzieli miasto Fredericton a widoczny  most spaja brzegi „starego miasta” czyli  dawnej społeczności South Devon z nowym centrum biznesowym. W latach 1973, 2008 i nieodległym 2018/tym roku miejsce to nawiedzały powodzie podczas których stan poziom rzeki podnosił się aż o osiem metrów … a rzeka jak widzimy do małych nie należy:

 Most ma długość 581 metrów, choć niektóre źródła podają że liczy nawet ponad 600 m ! Konstrukcję stanowi 9 przęseł w formie klasycznej stalowej kratownicy wspartej na 8 betonowych podporach i dwóch przyczółkach:

Ta licytacja długością konstrukcji ma znaczenie prestiżowe.

Ale w tym miejscu odrobina historii:

Kamień węgielny pod budowę mostu wmurowywał ówczesny premier Kanady: Sir John  A. Macdonald z małżonką. Most jako kolejowy został oddany do użytku 1889 roku. Jego budowa trwała dwa lata. W 1996 r. przejechał tamtędy ostatni pociąg z   dostawą  węgla do ciepłowni w CFB Gagetown.  W ten oto sposób zamknął się industrialny okres w historii mostu. Transport kolejowy w tym regionie przegrał konkurencję z transportem drogowym/. Od teraz   zamiast pociągów mostem zaczęli się przemieszczać….  tylko piesi i rowerzyści. Nie ma wątpliwości iż z poziomu mostu roztacza się niepowtarzalna panorama miasta po obu brzegach rzeki. W czerwcu 2008 roku, most przemianowany na cześć byłego burmistrza i radnego  miasta oraz  zagorzałego orędownika mostu –  Billa  Thorpe, na na Bill Thorpe Walking Bridge

Mieszkańcy Fredericton utrzymują , że jest to “najdłuższy na świecie most pieszy” ! … i przypisują mu ostateczną długość 607 metrów. W 2016 roku zarejestrowano  na moście ponad 600 000 przejść !

Czy kiedyś logo nasze …a może dwa  … zostaną sfotografowane na tle dłuższego mostu pieszego ? Póki co mieszkańcom Fredericton pozostaje życzyć jak najdłuższego utrzymania prymatu … no i jak najmniej kłopotów z Saint John ?

Dodaj komentarz