Logo i najdłuższy w Kanadzie most z drewna dla pieszych:

Ponownie zjawiamy się w kanadyjskiej  prowincji Kolumbia Brytyjska  w mieście Golden. Usytuowane ono jest w rozległej  dolinie między dwoma pasmami górskimi. Występują  tam specyficzne wiatry, które  przyciągają  lotniarzy.  Dolina bywa areną Mistrzostw Świata w tej dyscyplinie. Zaledwie 5 km od miasta znajdują się rozległe tereny narciarskie z ok 1315 metrowym spadkiem pionowym. Blisko 120 nartostrad plasuje ten ośrodek na szóstym miejscu …. w  całej Ameryce Północnej.

Ale skoro wiosnę  mamy już w pełnym rozkwicie dzisiaj bez nart – idziemy nad rzekę Kicking Horse River, która przez miasto Golden wiedzie swój bystry nurt ku ujściu do  Columbia River. Na rzece powstał most drewniany i nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, iż  jest to chwili obecnej … najdłuższy kanadyjski most drewniany dla pieszych:

Fot. Tadeusz z Edmonton

Warto zaznaczyć  /wiecej fotek mostu na naszej mapie Google z podróżami Niedar/ iż jest to konstrukcja jednoprzęsłowa – most nie ma podpór osadzonych w nurcie rzeki, co dla kanadyjskich konstruktorów było wyzwaniem nie lada, tym bardziej iż most jest zadaszony !

Ciekawostka:

W kanadzie są o wiele dłuższe mosty drewniane. Jednak są to konstrukcje wieloprzęsłowe i budowane z myślą o przeprawach kolejowych.   Najdłuższy most w Kanadzie łączący dwie atlantyckie prowincje; Prince Edward Island i  New Brunswick nazywa się  „Confederation bridge”  i  liczy bagatela – 12.9 km długości.


Golden jest miejscem, często odwiedzanym przez turystów a nie bez znaczenia jest tu fakt iż leży ono na trasie tzw. Transkanada hwy 1/, która liczy ponad 7700 km długości. Ten transkontynentalny gigant łączy ze sobą Pacyfik z Oceanem Atlantyckim i pewnie jeszcze nie raz na tej trasie będziemy mieli okazje ujrzeć ikonkę naszej wsi 🙂

 

 

Dodaj komentarz