Logo Klubu Seniora  w Amalfi. Malownicze wybrzeże  Włoch!

Przedstawiciele zaprzyjaźnionego Międzynarodowego  Klubu Seniora LKS /Legnica – Kindersly Kanada/.  Zabrali logo Niedariańskiego Klubu Seniora, tym razem w podróż po Półwyspie Sorrento. Południową jego stronę zajmuje Costiera Amalfitana czyli Wybrzeże Amalfii. Region jest wpisany na światową listę dziedzictwa UNESCO. W jego skład wchodzi 13/cie miast i miasteczek. Najbardziej znane to Positano, Ravello oraz Amalfi. Obszar ten był dawną kolonią rzymską. Amalfijscy kupcy cieszyli się uznaniem w całym basenie Morza  Śródziemnego. Z ich usług korzystali papieże. W mieście powstała słynna Tablica z Amalfii – pierwsza na Półwyspie Apenińskim kodyfikacja praw: handlowego i morskiego. Skoro o morzu Tyrreńskim  już mowa to oknem na świat Amalfii był i jest oczywiście port:

Dzisiejsza   Amalfia w której prawie nie istnieje ruch drogowy i kolejowy,  jest jednym z najdroższych i najbardziej ekskluzywnych włoskich kurortów. Wybrzeże tego urokliwego zakątka półwyspu słynnego nawet z ponad 1000 metrowych klifów, najlepiej podziwiać … od strony morza. Kliknij w poniższy link a przekonasz się iż tego uroku nie oddadzą żadne słowa.

https://www.youtube.com/watch?v=Mupom-sgjAU

Poza portem, punktem dla odmiany górującym nad miastem jest:  Katedra św. Andrzeja Apostoła (Duomo di Amalfi). Nie trzeba być znawcą architektury aby dojrzeć eklektyzm tej budowli. Budowana w początkach X w. Rozbudowywana  w kolejnych okresach łączy elementy stylów: romańskiego, barokowego i rokoko, z wyraźnymi akcentami stylów  architektury arabskiej:

Historia nie tylko dominuje tutaj  architektonicznie,  ale nie bez znaczenia  jest jej wpływ na dzień dzisiejszy. Po mieście nikt nie spaceruje w strojach plażowych nawet podczas największych upałów. Wieczorami w restauracjach obowiązują stroje wieczorowe.  Nieopodal  w miasteczku  Cetara,  serwuje się najlepsze ryby – miasto to uważane jest za światową stolicę …tuńczyka.

Dodaj komentarz