Logo Niedar na Bliskim Wschodzie: Iran cz. I

Ikonka naszej wsi w swojej wirtualnej podróży na księżyc,  trafia w coraz bardziej orientalne i odległe nam – nie tylko na mapie świata – miejsca; a wiele z tych podróży zawdzięczamy staraniom Tadeusza Plesowicza z Edmonton, który przedstawi nam dzisiaj kolejnych, trzech nowych ambasadorów naszej akcji i zaprosi jednocześnie w podróż po dzisiejszej Persji znanej kojarzonej m.in. z przepięknymi ręcznie tkanymi dywanami, którym przypisywano bajkową magiczną moc lewitacji. Mając za przewodników rodowitych Irańczyków z pewnością odkryjemy nowe ciekawe i nieznane nam oblicza tego kraju.

Ze względu na ogrom otrzymanych materiałów – nie pomieścimy ich w jednym wpisie – tak więc dzisiaj Iran cz. I – czyli 16/te państwo na terenie kontynentu azjatyckiego / Azja goni Europę – logo sfotografowane zostało na terenie 32 państw naszego kontynentu/ a poczet flagowy naszego logo powiększył się o kolejne barwy narodowe tym razem Iranu:

Ustępuję miejsca promotorowi Teamu Kanadyjsko-Amerykańsko-Egipsko-Saudyjsko-Teherańskiego /od dzisiaj !/ Tadeuszowi z Edmonton, który przedstawi Trójkę nowych Amabasadorów akcji:

Dr. Alireza Sari

jest profesorem Uniwersytetu w Teheranie na wydziale biologii, gdzie specjalizuje się w badaniu zwierząt morskich oraz filogenezy molekularnej. Na teherańskim uniwersytecie piastuje dyrektorskie stanowisko. Mieliśmy okazję poznać się bliżej podczas jego rocznego pobytu w Kanadzie na Uniwersytecie Alberty, gdzie prowadził badania naukowe w naszej morskiej stacji na wyspie Vancouver w Bamfield. Prywatnie bardzo skromny i miły człowiek który – co naturalne – oprócz własnej specjalności …. doskonale zna historię i dużo wie o Polsce i bynajmniej nie jest to wiedza teoretyczna, bowiem Dr. Alireza Sari, realnie współpracuje naukowo z …. Uniwersytetem Łódzkim, więc jest spore prawdopodobieństwo iż kiedyś przywitamy go w …. Niedarach ?

To postrzeganie Polski i Polaków nie dotyczy tylko dnia dzisiejszego,

Alireza przesłał mi link o kultywowaniu pamięci exodusu ok 120 000 polskich uchodźców.

Bardzo mi się zrobiło ciepło na duszy, że Islamska Republika Iranu wciąż dba o cmentarz polskich uchodźców w Teheranie. To wspólna część historii naszych narodów, które dzielą tysiące kilometrów oraz wyznawana wiara. Należy jednak pamiętać, iż Iran był pierwszym krajem przyjmującym Polaków uciekających z sowieckiego” raju”. Wielu umęczonych bolszewizmem nie dotrwało i mają tu swoje groby w różnych miejscach Iranu. Największy cmentarz znajduje się w Teheranie-Dulab. Zajmują się nim Irańczycy do tej pory:

https://m.youtube.com/watch?v=SC_Mi9ky-xM

W 2012 w 70-tą rocznicę ucieczki z Sowieckiej Rosji, rząd Polski zrobił ładny gest i podziękował Iranowi za opiekę. Szczególnie dzieci był tam pielęgnowane, wysłano je z Teheranu do pięknego miasta – dawnej stolicy – Szahow-Isfahan ze względu na lepszy klimat do regeneracji.

Jest to miasto pełne wielu pałaców, kościołów, meczetów,

Polskie dzieci mogły tu kultywować swoją religię i chodzić do szkoły.

Isfahan jest jednym z najpiękniejszych miast do zwiedzania. Słynie z :

Nash-e Ja-han Plac – jeden z największych placów miejskich na świecie/chyba drugi po Tianamen Square w Pekinie/Chiny/- ale nie jestem pewny.

Meczet Szejka Lotfollaha:

Ali Quapu Palace:

Great Bazaar:

Fotki z Iranu – na razie bez logo – te w kolejnych wpisach – zawdzięczamy Pani  Dr. Masoumeh Malek, którą również miałem okazję poznać w Edmonton:

Pani Dr. Masoumeh Malek – to  w prywatnym życiu,  żona   – Dr. Alireza Sari, a zatem  w naszym Teamie witamy kolejną małżeńską parę !…

zawodowo jest ona  również profesorem na Uniwersytecie w Teheranie i dołącza do grona Ambasadorów akcji.

Trzecim irańskim ambasadorem – nieco przypadkowo został:

Dr. Mohammadreza Shokri –

kolega Alirezy z uczelni – również z tytułem profesora Uniwersytetu Irańskiego, który trzymał do zdjęcia logo Niedar, wyświetlone na ekranie smartfona. Jestem mu wdzięczny, że dołączył do naszego Teamu.


Post scriptum czyli świat nauki jest mały !

Dziękując Tadeuszowi, chciałbym a propos wątku współpracy łódzkiej, Pana Profesora, przekazać do Iranu informację iż my również mamy ożywione kontakty na linii Niedary – Łódź ze szkołami z różnych poziomów edukacyjnych. Szkoły te zaopatrują się w Niedarach w pomoce edukacyjne w tym do nauki biologii i ekologii ! Jednym ze znaczących kamieni milowych łódzkiego wątku naszej naukowej współpracy jest nasz zawodowy udział w międzynarodowym projekcie realizowanym przez Politechnikę Łódzką z której na pamiątkę tych relacji, otrzymaliśmy specjalny certyfikat: FIRMY PRZYJAZNEJ NAUCE:

Kolejne spotkanie z Iranem w przygotowaniu.

Dodaj komentarz