Logo Niedar na Morzu Balearskim – Majorka

Janusz Bosak z Dębicy jest Ambasadorem /88/ międzynarodowej akcji: „Logo Niedar Travel the World” od listopada 2022 r. Działa w Teamie VIII LO. Do tej pory Janusz fotografował logo  na terenie Polski. Dzisiaj zaprasza nas na Morze Balearskie – konkretnie na  wyspę Majorkę !

Oto trafiamy na kamienną tablicę upamiętniającą budowniczego jakże malowniczej drogi wiodącej od stolicy /Palma de Majorka/ na  Półwysep Formentor:

Antonio Parietti Coll hiszpański inżynier zasłynął realizacja kilku projektów które możemy podziwiać i z których możemy korzystać i wykonywać takie piękne ujęcia. Wysokość skalnych klifów na Majorce dochodzi do 800 m.n.p.m:

Przenosimy się do drugiego po stolicy wyspy  Palma de Mallorca; miasta  czyli do Valldemossa (hiszp. Valldemosa). Trafiamy tu na miejsce szczególne dla nas Polaków.  Mianowicie na ślady pobytu Frederyka Chopina   Polska nazwa tego miejsca to Królewska Kartuzja pod wezwaniem Jezusa z Nazaretu:

Właśnie w Klasztorze  Kartuzów mieszkał nasz wielki kompozytor wraz z pisarką George Sand i dwójką jej dzieci. Para kochanków spędzała tu zimę /8 listopada 1838 r. do 11 lutego 1839 r. / która akurat tego roku okazała się niezbyt sprzyjająca zdrowiu kompozytora.  Mistrz chociaż  zaziębił się to jednak tworzył nadal. Powstało tu m.in. nomen omen preludium Des-dur Deszczowe. Po wizycie pary kochanków nie zachowało się wiele pamiątek. Miejscowi, w obawie przed  gruźlicą  na którą cierpiał Chopin,  spalili większość wyposażenia pomieszczeń, w których przebywał.

Pobyt Fryderyka Chopina w Valldemossie został upamiętniony popiersiem autorstwa Zofii Wolskiej. Pomnik został odsłonięty 21 IX 1998 r  przez Królową Hiszpanii Zofię oraz żonę ówczesnego  Prezydenta RP  – Jolantę Kwaśniewską.

Na koniec ciekawostka:

W miasteczku funkcjonuje: „Costa Nord” . Jest to centrum kulturalne założone przez amerykańskiego aktora: Michela Douglasa. Gwiazdor  nieopodal ma również swoją posiadłość.


Post scriptum:

Przed laty miałem okazję korzystać z uroków Majorki m.in. w miejscowości Santa Ponsa:

https://niedary.pl/na-ryby-ze-smartfonem/

gdzie swoją  posiadłość ma dzisiaj  jedno z najbardziej znanych na świecie polskich małżeństw sportowych.  Miejscową atrakcją było wtedy  opływanie okolicznych zatoczek w których roiło się od posiadłości należących do światowych celebrytów 🙂

Więcej fotek z Majorki na naszej mapie Google  z zasięgiem akcji.

Dodaj komentarz