Logo Niedar na Śnieżniku. Himalajski rekord „pobity”.

Śnieżnik  zwany  Śnieżnikiem Kłodzkim, wchodzi w skład Korony Sudetów a także Korony Gór Polskich. W  podróżniczej kronice  naszego logo,   Śnieżnik wystąpi zatem  w roli podwójnej,  albowiem  docelowo mamy nadzieję zdobyć w przyszłości co najmniej trzy korony górskie: Kocich Gór, Sudetów oraz Koronę Gór Polskich…

Skoro już o Koronach Gór mowa,  to  w Koronie Sudetów /  22 góry o sumarycznej  wysokości 21 771 m.n.p.m./  Śnieżnik zapisujemy jako kolejny szósty zdobyty przez logo Niedar  szczyt. Gdyby zsumować łączną wysokość wszystkich szczytów  z Korony Sudetów na których  do tej pory zostało sfotografowane logo Niedar,  to otrzymamy hipotetyczne wzniesienie o wysokości  6 374 m.n.p.m. To dużo  zważywszy, że w Polsce nie znajdziesz  góry o takiej  „wysokości” a dotychczasowy rekord wysokości na której zostało sfotografowane logo to 4 800 m.n.p.m. w Himalajach. „Na raty” zatem …. ale w nieodległych  Sudetach udało się  pobić dotychczasowy  himalajski rekord ! Nie trzeba zatem wyjeżdżać za granice aby ustanawiać rekordy ?Analizując powyższe  statystyki docieramy  oto do schroniska: „Na Śnieżniku”:

Prekursorem widocznego w oddali schroniska,   była –  powstała w  1806 r.  zagroda pasterska zwana „Szwajcarką”, /od narodowości gospodarza/. Hodowano tu  krowy i owce. Wkrótce dla wędrowców wyodrębniono  mały bufet i tak rozpoczęła się turystyczna historia Śnieżnika.

Śnieżnik musiał być znany turystom już pod koniec XVIII wieku – z tego okresu pochodzą pierwsze utrwalone informacje (panoramy i wzmianki pisane). Prawdziwy rozkwit turystyki rozpoczął się w 1838 roku, kiedy to Śnieżnik i jego okolice stały się własnością księżnej  Marianny Orańskiej Szczyt stał się modnym celem wędrówek – między innymi podziwiano na nim wschody i zachody słońca. W 1871 roku na zlecenie księżnej zbudowano na Hali pod Śnieżnikiem schronisko, które stoi do dzisiaj.

Obiekt cieszył się wyjątkowym powodzeniem – zimą. Śnieg utrzymuje się tutaj przez ponad 50 dni w roku. Organizowano więc  kursy narciarskie, na które przyjeżdżały sławne osobistości z całego świata. Jako atrakcję z tamtych czasów należy wymienić zjazdy „rogatymi saniami” spod gospody na hali aż do Międzygórza.

Masyw Śnieżnika masywem  wielogranicznym.

Skąd ta mnogość granic skoro przez wierzchołek przebiega tylko  granica Polsko – Czeska ? Już odpowiadam:   Masyw Śnieżnika leży w Sudetach Wschodnich tworzy dział wodny trzech zlewisk: Morza Czarnego, Północnego i Bałtyckiego. Przebieg działu pokrywa się w obrębie szczytu z przebiegiem granicy państwowej – potoki polskiej strony spływają do Bałtyku, czeskiej – do Morza Czarnego. W zagłębieniu ok. 200 m od szczytu, bierze początek Morawa, jedna z większych rzek Czech i największa rzeka Moraw.

Fauna i flora Śnieżnika:

Należy do najbogatszych w Sudetach. Dają się  tu wyodrębnić granice zasięgów występowania nie tylko gatunków sudeckich ale także karpackich alpejskich a nawet śródziemnomorskich ! Spotkać tu można m.in. jelenie, kozice,  muflony /co prawda „importowane”/, rzadką  traszkę górską czy – uwaga ! –  żmiję zygzakowatą. Już w 1938 roku  został wyodrębniony  tutaj rezerwat przyrody. Od 1965 roku funkcjonuje jako  ścisły  rezerwat przyrody,  obejmujący część szczytową powyżej . 1150  m n.p.m. . Jego powierzchnia wynosi 192 ha W 1981 utworzono Śnieżnicki Park Krajobrazowy, obejmujący Masyw Śnieżnika, Góry Bialskie i Góry Złote.

…Gdy w latach  1895–1899 rosła  turystyczna popularność Śnieżnika zbudowano tutaj kamienną wieżę widokową w kształcie cylindrycznej /stylizowanej na średniowieczną/ baszty.  Składała się ona z 6/ciu pięter o wysokości 33,5 metra. Niestety w  1973 roku wieża ze względu na zły stan techniczny – została wysadzona w powietrze. Do dziś pozostała po niej  kulminacja z resztek głazów:

Od połowy lat 90/tych minionego wieku, znajdowało się tu turystyczne piesze przejście graniczne: Śnieżnik – Vrchol Kralického Snežníku. Od 21 grudnia 2007 – po  przystąpieniu Polski i Czech do Układu z Schengen  przejście symbolizuje  znak graniczny o numerze V/69/10.

Wierzchołek Śnieżnika,  to idealne miejsce do dalekich obserwacji  nie tylko Wrocławia czy Ołomuńca ale  np. alpejskich szczytów.  Od  początku 2020  notuje się całą serię rekordowych dokonań.  Przy sprzyjającej  refrakcji atmosferycznej sfotografowano m.in. Schneeberg (2076 m) Odległość między Śnieżnikiem to w linii prostej ponad ćwierć tysiąca kilometrów ! Uwagę zwraca zbieżność nazw: Schneeberg w tłumaczeniu na polski oznacza: „Śnieżną Górę”, lub po prostu „Śnieżnik”.

Ciekawostka na kolejny wypad:

Nieopodal Śnieżnika znajduje się  Muzeum Ziemi w Kletnie -Tylko tutaj w Polsce można zobaczyć cztery skamieniałe gniazda z… jajami dinozaura. Są też ślady łap dinozaurów z Gór Świętokrzyskich. Tuż obok jest „Park Jurajski” z modelami dinozaurów  i skamieniały las  z okresu permu.

Jeśli komuś za mało

Jaskinia Niedźwiedzia jedna z najgłębszych w Polsce o łącznej długości  korytarzy ponad 2,5 km, przy różnicy wysokości między najwyższym, a najniższym punktem około 60 m.

Na masywie Śnieżnika wpięliśmy  aż trzy flagi Niedar. Przy nich znajdziesz  30/ci fotek z opisanej lokalizacji – zerknij do poziomego menu przycisk – Logo Niedar podróżuje.

Przed ikonką Niedar  do pokonania  hipotetyczna góra o wysokości 15 397 km, przy czym pozostałe 16 szczytów Korony   Sudetów zlokalizowanych jest  na terenie Niemiec, Czech i oczywiście Polski. Czy zdążymy przed kolejną falą Covida ? Czy w ogóle uda się zaliczyć taką  mnogość szczytów ?

Dodaj komentarz