Logo Niedar przed największym zamkiem świata !

Ala i Kazimierz z Ptasiej /dziękujemy !/ przesłali nam fotkę logo Niedar wykonaną z niecodziennej perspektywy…

Z wielkim sentymentem spoglądam na  to ujęcie malborskiej warowni. Wielokrotnie miałem okazję kąpać się w Nogacie. Po dziś dzień pamiętam utrzymujący się  wtedy nad wodą  zapach środków, jakimi konserwowano wówczas pomosty…  i tę monumentalną bryłę zamku:

Nie powiem iż zamek i tajemnice  znam od podszewki,  ale byłem w nim wielokrotnie,  więc na jego temat mogę przytoczyć kilka mniej znanych faktów.

Budowa zamku rozpoczęła się w 1280 roku.

Trudno sobie wyobrazić, iż to co zachowało się do dziś /po licznych remontach/ składa się z „zaledwie” 15 milionów cegieł… Jest to zaledwie 25% tego co było w czasach świetności tej budowli.  Mimo tego  kubaturowo jest to największy tego typu obiekt na świecie.

Chodząc po zamku,  należy  uważać na niskie sklepienia.  Wysokość przejść dostosowywano do wzrostu współczesnych budowniczych dla których  170 cm było wzrostem bardzo wysokim.

Podobnie jak ruiny lupanaru w Pompejach.  Zainteresowaniem zwiedzających teren  zamku wysokiego cieszyło się…gdanisko. Pełniło ono rolę latryny. Sprytny mechanizm usuwający nieczystości do zamkowej  fosy,  był także przystosowany do tego,  aby po odpowiednim przełożeniu dźwigni,  pozbywać się równocześnie niewygodnych użytkowników – najczęściej zamkowych gości.

Zamek przez stulecia  opanowywały, grabiły modyfikowały przebudowywały  praktycznie wszystkie armie europejskie. W 1994 roku obiekt, wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Dodaj komentarz