Logo Niedar przy pomniku Domenico Modugno.

Tanie linie lotnicze połączyły Wrocław z włoską Apulią. Dzięki temu,  via Bari –  Logo z  Niedar trafiło w dziewicze dla naszej akcji miejsce,  dokładnie tam gdzie  z włoskiego buta „wyrasta” charakterystyczny obcas. Polaków tu jak na lekarstwo – zresztą jak i innych nacji więc wokół melodyjna włoska mowa.  Znajdujemy się w Polignano a Mare –  rodzinnym mieście  króla włoskiej piosenki ! Z Bari można tu w kilka chwil  przemknąć podmiejskim pociągiem bo prędkość jak na podmiejskie standardy /148 km/h/ osiągają one tu zawrotną. Presso occazione – kolejna ciekawostka –  fotka wykonana 28 VI  a ile pasażerek nosi maseczki:

Któż z nas nie nucił  światowego standartu :„Nel blu dipinto di blu”, za  który piosenkarz w duecie z Johnnym Dorellim zdobył I miejsce na VIII Festiwalu Piosenki Włoskiej ! Tak rozpoczęła się wykraczająca daleko  poza Półwysep Apeniński kariera Domenico Modugno. Późniejsza,  solowa już wersja tego przeboju:  „Volare” /nagrodzona aż dwiema statuetkami Grammy w kategoriach: nagranie i piosenka roku 1959/doczekała się wielu przeróbek i wielojęzycznych wersji… Dla przypomnienia link do oryginalnego utworu w wykonaniu Mistrza:

https://www.youtube.com/watch?v=t4IjJav7xbg

Domenico Modugno chętnie występował w duetach z piosenkarkami włoskimi. Czterokrotnie zdobywał pierwsze miejsce na festiwalach Piosenki Włoskiej. Wziął udział w ponad 40/tu produkcjach filmowych w tym w jednej z nich: Appuntamento a Ischia w reżyserii Mario Mattoliego zagrał główna rolę. W latach 1987–1990 był posłem do Izby Deputowanych X kadencji, desygnowanym  z Partii Radykalnej:

Rzeźba, której autorem jest argentyński twórca Hermann Mejer, ma ok 3 metry wysokości i  zwrócona jest w stronę miasta. Wizerunek Artysty zastygł w charakterystycznym dla siebie geście jak podczas dynamicznych interpretacji utworu „Volare” /”Latać”/.

W najsłynniejszym miasteczku Apulii trafisz na kafejki w których śpiewał Domenico Modugno. W jednej z nich gdzie m.in.  podają lód smakowy /pierwowzór kultowych włoskich lodów/ ujrzysz pieczołowicie przechowywane  fotki artysty z właścicielami lokalu.

 

Wrócimy jeszcze do najpiękniejszego miasta Apulii bo jest tu co zwiedzać, gdzie się wykąpać i zjeść prawdziwe specjały z rodzinnych włoskich kuchni.

Więcej fotek na naszej mapie Google w górnym poziomym menu prezentującym zasięg  akcji: „Logo Niedar Trvel the World”

Dodaj komentarz