Logo Niedar przy Wodospadzie Niagara!

Gdy za oknem  zima, marzymy o ciepłych morzach. Skąpanych słońcem plażach, gdzie moglibyśmy nie tylko dogrzać się  ale i pobudzić produkcję „słonecznych”: witamin i hormonów. Z naszej perspektywy, trudno sobie wyobrazić, że zimą można uznać za atrakcyjny – kierunek odwrotny … A jednak i na szczęście  dla nas, na wycieczkę pod wodospad Niagara wprost ze słonecznych plaż Rio de Janeiro,  wybrała się Victoria Goncalves nasza brazylijska Ambasadorka akcji: Logo Niedar travel the world” . Victoria dzięki ogromne !

Nawiasem,   w kronikach pisanych odnotowano iż wodospad Niagara   zamarzł dwukrotnie… i ostatnio  nie tak dawno bo w 2018 r. a wcześniej  w okresie nomen omen europejskiej Wiosny Ludów czyli w roku 1848. Zasadniczo  na granicznej rzece Niagara oddzielającej terytoria USA i Kanady znajdują się obok siebie trzy wodospady:  – Horseshoe Falls, American Falls i Bridal Veil Falls. Największy z nich  Horseshoe Falls  leży po stronie… kanadyjskiej acz  przekornie w wyobraźni wielu ludzi Niagara jawi się  „turystycznym  dobrem” USA.

Te 3 wodospady łączą się w jedną  ogromną całość,  dzięki czemu dzierżą światowy prym w ilości – masie przepływu wód  jednostce czasu –  567 000 litrów na sekundę a „rozpiętość” wodospadów to 1039 metrów ! Niagara oddziela nie tylko dwa państwa,  ale także dwa miasta…. o tej samej nazwie. Kanadyjskie Niagara Falls w Ontario i amerykańskie Niagara Falls w stanie N.Y. Korytem rzeki toczą się wody z położonego wyżej Jeziora Erie do rozlanego o 100 m niżej  Jeziora Ontario. Tu ciekawostka: rzeki w Ameryce Północnej płyną z  reguły z północy na południe. Niagara płynie akurat w przeciwnym kierunku:  z południa na północ. Ta jedna z najbardziej znanych atrakcji turystycznych,  rocznie przyciąga  rzeszę ok. 8 milionów turystów.

Nazwa  Niagara wywodzi się od  indiańskiego słowa  :  „Onguiaaha”, co w luźnym tłumaczeniu wybrzmiewa pleonazmem –  „grzmiący hałas”.

Wodospady  Niagary są tworem polodowcowym sprzed ok.  11 000 lat.  Pod naporem ogromnych mas wody stale ulegają one  tzw. wstecznej erozji wynoszącej ok 80 cm./rok, co oznacza iż w tym tempie przyroda zniweluje urzekający majestat tego miejsca dopiero   za ok 50 000 lat. Wszyscy więc mamy okazję aby podelektować się pełnią uroków tego miejsca jeszcze za naszego życia.

Wodospady to  źródło białej energii pokrywającej  25% zapotrzebowania na prąd  stanu Nowy York i Prowincji Ontario. Projektantem elektrowni przy wodospadzie Niagara był Nicola Tesla. Mówiło sie o nim: Człowiek, który wynalazł… XX wiek. W listopadzie 1965 roku  doszło do kilkunastogodzinnej przerwy w jej dostawach. Z problemem braku prądu borykało się  wtedy ponad 30 milionów ludzi. Nie ma jednak tego złego co by na dobre nie wyszło  i…. w 9/mcy po tej pomnikowej już  awarii  odnotowano słynny na cały świat: „baby boom” 😊

Nie trzeba wielkiej wyobraźni by wzbudzić w sobie respekt przed 57 metrową  /w najwyższym miejscu/ przepaścią w którą  wlewają się ogromne masy wody. Są jednak śmiałkowie którzy ryzykując życiem decydują się na przepłynięcie wodospadu.  W 1901 roku  Annie Edson Taylor amerykańska nauczycielka, jako pierwsza  pokonała Niagarę… w beczce ! Uczciła w ten sposób swoje 63/cie urodziny !  Mierzenie się z siłami Niagary bez odpowiedniej zgody władz jest  oczywiście nielegalne. Wprowadzenia w czyn takiego zamiaru to mandat w wysokości:  10 000 USD. Wodospady wraz z przylegającymi a  nie mniej ciekawymi tworami  natury od roku 1885 zostały objęte specjalna ochroną. Park Niagara Falls jest najstarszym parkiem obu Ameryk !

Więcej fotek  – na naszej mapie Google z podróżami logo Niedar

Zachęcam także  do kliknięcia w poniższy link aby ujrzeć okolice wodospadów z lotu drona i posłuchać szumu Niagary.

https://www.youtube.com/watch?v=ufZoZzDjjzE

Dodaj komentarz