Logo Niedar w Antwerpii:

Na „liczniku”  naszej akcji rejestrujemy dzisiaj kolejne 66/te państwo na terenie którego Ambasadorzy akcji sfotografowali ikonkę naszej wsi.  Belgia jest z kolei 36/tym krajem na terenie Europy do którego dotarła nasza akcja Logo Niedar travel the world !

Logo Niedar w podróż do Belgii zabrał ze sobą nasz nowy Ambasador akcji:

Cześć, mam na imię Ivy i ukończyłem University of Waterloo  https://uwaterloo.ca/ w 2019 roku, gdzie uzyskałem tytuł licencjata z biochemii. Moja praca licencjacka dotyczyła wpływu wenlafaksyna, podwyższonej temperatury wody i obniżonego  poziomu tlenu wpływają na komórkowy miRNA i mRNA wielu pokoleń danio pręgowanego.

Obecnie na Uniwersytecie Alberty w Edmonton będę badał wpływ przepływu zwrotnego szczelinowania hydraulicznego i wytworzonej wody na dafnie słodkowodne (Daphnia magna). Bardzo interesuje mnie toksykologia wodna i to, jak zanieczyszczenia wpływają na nasze środowisko szczególnie to słodkowodne.

Cześć Ivy ! Serdecznie dziękujemy, że zechciałeś dołączyć do grona 78 Ambasadorów akcji „Logo Niedar travel the world”  zasilając szeregi Teamu Kanadyjskiego, który włada 15/toma językami świata i zrzesza wiele wybitnych postaci ze współczesnego świata nauki.

Przy okazji chciałbym Ci napisać iż w logo naszej wsi, które będziesz fotografował,  wpisana  jest szeroko pojęta edukacja ekologiczna. Nadto, zawodowo zajmujemy się m.in. konfekcjonowaniem i dystrybucją tzw. walizek ekobadacza, które umożliwiają/ co ważne w terenie,/   przeprowadzenie ok 550  dość precyzyjnych mikroanaliz chemicznych wody  metodami kolorymetrycznymi co pozwala na  diagnozowanie i ocenę  krytycznych /w przypadku zanieczyszczeń/  jej parametrów chemicznych  takich   jak zawartość CO2, jonów NO2 i NO3, twardości itp. mając zasadniczy wpływ na cały ekosystem  danego zbiornika:

No ale wracajmy do Antwerpii, która słynie z diamentów i awangardowej mody. Miasto Rubensa, zdecydowanie skuteczniej  od Brukseli, wabi  młodych i otwartych ludzi i bynajmniej nie jest to wyłącznie zasługą  życia nocnego, które kusi tu wszystkimi możliwymi urokami.  Tutaj znajduje się największy port, Belgii centrum awangardowej mody i…  światowa stolica diamentów czy jak kto woli brylantów.  Tylko tu  spotkasz punkty usługowe z szyldem:  Brylanty 24h jak gdyby oszlifowane minerały stanowiły wyrób pierwszej potrzeby. W centrum Antwerpii nie ujrzysz tramwajów bowiem kursują one … pod ziemią.  Nasz debiutujący Ambasador  uwiecznił logo Niedar akurat  nieopodal dzielnicy diamentów –  na tle jednego z najpiękniejszych dworców kolejowych świata !

Ten monumentalny gmach będący eklektyczną  mieszanką wielu architektonicznych stylów  nazywany  jest po holendersku  Spoorwegkathedraal – czyli… katedrą kolejową !  Projektanci czerpali inspirację  m.in.  z rzymskiego Panteonu. Bryła budynku zdobiona  jest mnóstwem kolumn, wieżyczek, balkonów, przeszklonych dachów i wieloma innymi  architektonicznymi  zdobieniami..

W czasie II Wojny Światowej na tę  wspaniałą budowlę spadały bomby,  ale  największą szkodę  wyrządziła rakieta V2, która naruszyła konstrukcję  nośną, burząc wspaniały  szklany dach.

Zniszczenia  wojenne zostały oczywiście  pieczołowicie odrestaurowane. Dworzec mieści  dzisiaj mnóstwo lokali usługowych, market, apteki oraz wiele kawiarenek wabiących owocami zatopionymi w pysznej belgijskiej czekoladzie.

I jeszcze jedna fotka z logo w Antwerpii:

Pomnik przedstawia żołnierza rzymskiego Silviusa Brabo,  od którego wg. Mitologii  pochodzi nazwa miasta. Dawno dawno temu  żył tu olbrzym Druon Antigon.  Pobierał on opłatę  za przejście przez most nad rzeką  Scheldt. Gdy ktoś nie chciał płacić  olbrzym ucinał mu  rękę i wrzucał  do rzeki. Pewnego razu, pewien żołnierz… uciął rękę  olbrzymowi i wrzucił do rzeki aby ludzie mogli spokojnie przejść spokojnie  przez most. W języku tamtejszym: ” handwerpen” znaczyło rzucanie ręką i dokładnie ten moment czyli wyrzut odciętej ręki ilustruje pomnik. Dzisiaj Skaldę można pokonać także ‘po dnie” konkretnie liczącym 572 metry tunelem  zbudowanym pod rzeką 😊

Warto jeszcze wspomnieć iż tło fotki stanowi budynek Rady Miasta.  Budowla ta  powstała w XVI wieku i dzisiaj stanowi jeden z najbardziej znaczących budynków  renesansowych w całych Niderlandach i co najważniejsze po dziś dzień pełni swoje administracyjne funkcje ! Jest to obiekt wpisany na Światową listę dziedzictwa UNESCO.  Na koniec zapraszamy na wirtualny spacer po jego wnętrzu:

http://www.studiovr.pl/spacery_wirtualne/Stadhuis_Antwerpen/

 

 

 

 

Dodaj komentarz