Logo Niedar- Czechy: Pałac Lednice.

Dzisiaj mamy dzień szczególny ! Do grona  Ambasadorów  Międzynarodowej Akcji Logo Niedar podróżuje /”Logo Niedar Travel the World”/  dołączają  z kolejnymi numerami 90 i 91_Niedarianie –  Alicja oraz Kazimierz z Ptasiej !

Witamy Serdecznie !

W swoim Ambasadorskim debiucie Alicja i Kazimierz zabierają nas na… czeskie Morawy.  Kilkadziesiąt kilometrów  od Brna i niewiele więcej od stolicy …. Austrii. W miejscu, które niegdyś margrabia Przemysł podarował Lichtensteinom.  Swoje przepiękne fasady dumnie eksponuje Pałac Lednicki.

Wybudowany na miejscu twierdzy wzmiankowanej w kronikach już 1222. Przebudowywany gruntownie w okresie renesansu, by już w kolejnym stuleciu stać się barokową rezydencją. Z kolei w XVIII wieku w ostatniej przebudowie  zyskuje  nowy –  neogotycki  wizerunek, który podziwiać możemy do dzisiaj /urokliwe  wykusze, wieżyczki, balkoniki/ …Jeszcze w XIV w. ówcześni  Liechtensteinowie  dokupili  nieodległy pałac w Valticach:

a na terenach dzielących obie rezydencje utworzyli  ogromny park.  W XIX wieku cały teren urozmaicony został licznymi budowlami towarzyszącymi. Powstała m.in.  ogromna oranżeria, … łuk triumfalny a nawet naturalnej wielkości –  muzułmański  minaret”

Dzisiaj cały ten przepiękny dobrze utrzymany  kompleks pałacowo ogrodowy oferuje do wyboru cztery turystyczne trasy: 1. Zwiedzanie apartamentów książęcych, 2. Pokojów…dziecięcych, 3. Sal reprezentacyjnych oraz Groty strachu … Można też zwiedzać niektóre obiekty wybiórczo, np. samą oranżerię / z 300 letnią palmą/  czy zdecydować się wspiąć na jedną z trzech galerii  minaretu. W pałacu atrakcją jest … akwarium  a także dębowe schody wykonane z …. jednego pnia drzewa.

Jeśli nasi Ambasadorowie zainteresowali Cię tą wszak nie odległą  atrakcją  turystyczną,  to więcej fotek odnajdziesz na naszej mapie Google gdzie za pomoc flag Niedar ilustrujemy zasięg  podróży naszego logo.

Możesz też zerknąć na strone internetową:

https://www.visitczechrepublic.com/pl-PL/30e9dbd6-4704-408e-b3f4-352bca3e4047/place/c-lednice-valtice-area-unesco

Jeśli nadal masz niedosyt,  lub wahasz się czy aby nie  ujrzeć opisany kompleks  pałacowy na własne oczy to kliknij w link i daj się zaprosić  na krótki filmik prezentujący uroki tego znajdującego się na liście Światowego Dziedzictwa  UNESCO obiektu:

https://www.youtube.com/watch?v=NaxkxzMOPJw

Dodaj komentarz