Logo Niedar w Kalnie:

Logo Niedar w Kalnie było już…. dziesiątki razy, ale do tej pory nigdy nie zostało tamże sfotografowane. Czas najwyższy więc ku temu aby w naszej kronice pojawiła się pierwsza fotka tej wsi … pozwalająca choćby przybliżyć  jej  wielkość. Idealnym planem wydaje się być ujęcie plakatowe, eksponowane w kalneńskiej  świetlicy, które  przedstawia wieś  z lotu drona:

Kalno (od niem. nazwy Kalendorff) – wieś , położona w gminie Żarów, powiecie świdnickim województwie dolnośląskimTypowa ulicówka od północnego wschodu granicząca z przysiółkiem Wostówka. Kalno od Niedar dzieli dystans ok. 90 km.

Między naszymi wsiami widzę  wiele podobieństw i… tyleż samo różnic.  Jedna kwestia natomiast pozostaje niezbywalna i mało kto w Niedarach o tym wie, że Kalnianie  /liczba mnoga jest tu jak najbardziej uzasadniona/  od blisko trzech lat mają pewien  pośredni /w mojej optyce inspirujący i twórczy a więc  bardzo pozytywny  😊/ wpływ na … Niedarian. Zaczynamy się społecznie przenikać – współpracować – inspirować do nowych działań i realizacji pomysłów także  w przestrzeni publicznej. Niedary odwiedziło już kilkanaścioro  mieszkańców  Kalna sic!

Pewnie na ten temat powstanie  jeszcze niejeden wpis  a dzisiejszy wywołany został „do tablicy” przez fakt iż kiedy porównywałem nasz niedariański Poczet Sołtysów /okres powojenny do dziś/ to moją  uwagę zwróciły dwa niesłychane podobieństwa. Otóż tak jak to miało miejsce w historii Niedar kiedy   zmiana na stanowisku sołtysa odbyła się w Rodzinie Zbierantów / Sołtys Nestor Józef Zbierant –  R.I.P.  /  przekazał urząd swojej żonie Krystynie, to wtedy  tabliczka z napisem Sołtys pozostała na ich rodzinnym domu. Analogicznie Kalnianie zaufali małżeństwu Jaroszów. Pan Franciszek  R.I.P. wybrany jeszcze 1994 r. przekazał urząd swojej żonie Janinie R.I.P.  W historii naszych Sołectw  jest jeszcze druga niesamowita zbieżność. Kiedy w Niedarach  pod rząd trzy  sołeckie kadencje sprawowała:  Sołtys Nestor Bronisława Wojtasik.  Niejako symultanicznie, bowiem  w tym samym czasie w Kalnie  przez trzy kadencje swój  urząd piastowała Sołtys Pani Zofia Rachwał !

Korzystając z sytuacji naszemu gościowi  Pani Zofii z okazji nadchodzących imienin moc serdeczności i długich lat życia w zdrowiu i z nieodłącznym uśmiechem oraz dystansem do rzeczywistości oraz  wielu ciekawych lektur. Pani Zofia z uwielbieniem oddaje się pasji czytania w bardzo szerokim zakresie tematycznym.

Tu kolejna  ciekawostka dla Niedarian – gdybyście kiedyś przejeżdżali przez Kalno to w oknie Pani Zofii ujrzycie miniaturkę – wbitą w doniczkę ze storczykiem chorągiewkę … Niedar

Tyle na początek niedariańsko – kalnieńskich  czy jak czasami da się słyszeć – kalinowskich wzajemnych zauroczeń o których nie raz jeszcze wspomnę bo z dnia na dzień ich przybywa 😊

Dodaj komentarz