Logo Niedar w San Marino !  …i szczególny jubileusz ! 

W gronie Ambasadorów międzynarodowej akcji: „Logo Niedar Travel the World” witamy oficjalnie kolejne małżeństwo:  Hanię  i Janka z Warszawy ! Nasze powitanie ma charakter szczególny –  by nie rzec wyjątkowy. Powodów ku temu  mamy co najmniej kilka !

Pragniemy,  jeszcze tego lata,  wyprawić raut ambasadorski który zainaugurujemy szampańskim wystrzałem akcentującym fakt iż Hania od zawsze razem z Jankiem,  zostali przypisani do naszej listy ambasadorskiej  z kolejnym  numerem 100 !!!

Hania, prywatnie moja  Kuzynka,  nie miała okazji  z Jankiem …  gościć w Niedarach,  więc 100/tny  kamień milowy w gronie ambasadorskim może się okazać siłą sprawczą, która  może  przyśpieszy zapowiadane odwiedziny 😊

W swoim ambasadorskim  debiucie małżeński Team z Warszawy zabrał logo Niedar w podróż do… San Marino.  Dzięki temu poczet flagowy naszej  akcji  jubileuszowo wzbogaca się o kolejne barwy narodowe:

Jednocześnie San Marino staje się  kolejnym 75/tym państwem na terytorium którego przynajmniej raz sfotografowane zostało logo naszej wsi.  Wykute w piaskowcu przez Mistrza Kamieniarskiego Kazimierza Durawę, coraz częściej bywa nazywane Herbem Niedar, czemu ochoczo przyklaskujemy !

 

Tyle tytułem oficjalnego wstępu. Hania z Jankiem zapraszają nas do  jednego z najstarszych  państw świata.  Za datę  jego  utworzenia przyjmuje się 3 IX 301 r. Do dzisiaj,  suwerenne, niezmiennie w tych  samych granicach. Ze statutem państwa uchwalonym 1600 roku, uważanym za prekursora późniejszych  państwowych konstytucji ! Łączylibyście takie fakty historyczne z tym malutkim państwem, które nawet gdyby o 100% zwiększyło swoją  powierzchnię, to tenże hipotetyczny  twór SM x 2   zmieściłby się prawie w 100 % w granicach administracyjnych …. naszej gminy ! Najwyższym szczytem dominującym jakkolwiek to zabrzmi – nad państwem  jest Góra Tytanów / Monte Titano/  749 m n.p.m.  zwieńczona charakterystycznymi  wieżami obronnymi.  Wieże te stały się symbolem państwa  i zdobią  centralny punkt flagi San Marino. Hania z Jankiem uwiecznili Logo Niedar w wersji double na tle pierwszej z wież, jednocześnie najstarszej czyli: La Rocca o Guaita:

Jest to najbardziej okazała, największa i najstarsza  z trzech  wież. Zbudowano ją … bez fundamentów – bezpośrednio na skale w XI/tym  wieku. Początkowo pełniła  rolę strażnicy. Z czasem stała się… więzieniem. Dzisiaj mieści się w niej m.in. muzeum broni i uzbrojenia:

San Marino  nie posiada linii kolejowej ani lotniska. Gdyby zsumować długość wszystkich dróg w państwie to powstałaby trasa  odpowiadająca  odcinkowi  drogi  S-8  na odcinku z Łoziny do Warszawy.  W San Marino dochodzi do 1 – 2 wypadków śmiertelnych na drogach a pasy na przejściach dla pieszych malowane są w kolorach …flagi państwowej. Podobnie jak Watykan i Lesotho, San Marino jest enklawą  otoczoną w całości  przez inne państwo. S.M. posiada swoją  oryginalną  walutę,  acz w codziennym obiegu… funkcjonuje tu…  euro ! Nadmienić w tym miejscu powinniśmy iż państwo to  nie jest członkiem Unii Europejskiej.  Z terytorium Włoch Polacy mogą  tu  wjechać  bez wizy.   Za jedyne 5 euro można jednak  zakupić oficjalne wbicie okolicznościowej pieczątki – wizy  do paszportu.  Honorowym Obywatelem San Marino jest m.in.  Abraham Lincoln.

Tribute to: Piotr

Skoro odeszliśmy od historii San Marino  i przemieszczamy się w  okołogeograficznych wątkach pragniemy wspólnie ten wpis zadedykować pamięci zmarłego Ambasadora naszej  Akcji: Piotra Grzegorza Ochmana.  Podróżnika, kartografa, Prezesa  Fundacji West&Art, tłumacza, pracownika naukowego działu Map Satelitarnych  Uniwersytetu w Melbourne,  sponsora, mecenasa sztuki, laureata  prestiżowej nagrody: Bursztynowych Pierścieni, Nominata w dziedzinie kultury  w rywalizacji o tytuł:   Osobowość roku 2020…. Prywatnie Piotr był naszym kuzynem. Nie rozstawał się z kubkiem z flagą Niedar… R.I.P.


Więcej fotek z San Marino na naszej mapie Google z zasięgiem akcji, gdzie wpięta jest już flaga Niedar. Patrz górne poziome menu strony, klikaj w klawisz: Logo Niedar podróżuje. Jeśli Hania z Jankiem rozbudzili Twoją ciekawość.  Masz apetyt  na szczególną  „dokładkę”. Poniżej link do  filmiku z sutą porcją  50 ciekawostek z San Marino,  kalejdoskopowo zaprezentowanych.  W przyjaznej dla naszego ucha angielszczyźnie.   Zwieńczonej  mini słowniczkiem angielsko – włoskim  – najpopularniejszych zwrotów:

https://www.youtube.com/watch?v=ByLwDUxzuy0

Kolejne miejsca włoskiej przygody Hani i Janka w  ciekawych turystycznie miejscach Włoch – w przygotowaniu.

Dodaj komentarz