Logo Niedar w Szwecji –  Uppsala x 2

Dwójka naszych Ambasadorów:  Międzynarodowej akcji: „Logo Niedar Travel the World”: Krzysztof z Opola oraz Bogdan z Wrocławia, obaj  z Teamu VIII LO Wrocław,  spotkała się Gmachu Głównym najstarszego w krajach nordyckich uniwersytetu czyli  Szwedzkiego Uniwersytetu w  Uppsali:

Uniwersytet powstał w 1477 roku. Kształci dzisiaj ponad 53 000 studentów i zatrudnia ponad   7700 pracowników naukowych/dokładną ich  liczbę – co do osoby –  poznasz wchodząc na ciekawą pod wieloma względami  stronę uczelni:

https://www-uu-se.translate.goog/en?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=pl&_x_tr_hl=pl&_x_tr_pto=sc

Już w pierwszej odsłonie tej na wskroś nowoczesnej strony internetowej trafisz na taki oto sezonowo zachęcający wstęp, który jakże przybliża poziom akademicki badań do naszych oczekiwań wynikających w tym wypadku akurat z … kalendarzowej pory roku:

W bibliotece uniwersyteckiej znajduje się spory księgozbiór oryginalnych polskich dzieł. Zostały one zagrabione w czasie szwedzkiego potopu z polskich księgozbiorów: Poznania, Braniewa czy Fromborka. To właśnie tutaj znajduje się największy światowy zbiór posiadający liczne kopernikana. W tym 39 tomów najsłynniejszego dzieła M. Kopernika „ O obrotach sfer niebieskich” 

Więcej fotek z tego miejsca na naszej mapie Google z zasięgiem akcji a nasi Ambasadorowie przenoszą nas jeszcze na chwilę w kierunku widocznej z akademickiego wzgórza – Katedry w Uppsali.

Fotki z odrobiną śniegu wskazują na opóźnienie w publikacji podbojów z logo za co przepraszam przede wszystkim naszych Ambasadorów.

Protestancka Katedra w Uppsali. Wybudowana w klasycznym gotyku.  Należy do najważniejszych obiektów sakralnych w Szwecji. Jest to najważniejsza a jednocześnie najwieksza budowla sakralne wzniesiona na terenie Skandynawii. Budynek wznosił sprowadzony z Francji wraz z 20/toma murarzami: Étienne de Bonneuil, który uczestniczył wcześniej w budowie paryskiej Notre Dame. Wewnątrz katedry znajdują się liczne grobowce koronowanych głów Szwecji.

Dodaj komentarz