Logo Niedar w USA – Chicago:

Windy City (Wietrzne Miasto) nazwane tak  od wiejących znad Jeziora Michigan silnych  wiatrów. Okazało się miejscem oficjalnego debiutu. Kolejnej naszej Ambasadorskiej pary, która tworzą: Bożena i Euzebiusz z Wrocławia. Witamy więc  oficjalnie  w międzynarodowym Teamie akcji: Logo Niedar Travel the World !   Team B&E ze swoim debiutem trafił w wyjątkowe  miejsce. W trzecim co do wielkości  i zaludnienia  mieście  USA – Chicago – wjeżdżamy na  niegdyś najwyższy na świecie, /w dniu oddania do użytku 1973 r./ dzisiaj wciąż w pierwszej dziesiątce światowego rankingu  drapaczy chmur – budynek Willis Tower. Światowy prymat wysokości Willis Tower zakończony charakterystycznymi antenami dzierżył przez 25 lat ! Willis Tower był jednocześnie najcięższym budynkiem świata. Sama użyta tu stal konstrukcyjna  wystarczyłaby do  wyprodukowanie 52 000 aut osobowych !

Budynek wciąż odpiera ataki natury. W jego szczyt uderza rocznie od 400 do 500 piorunów a silne wiatry  sprawiają iż konstrukcja odchyla się od pionu nawet do 90/ciu  centymetrów !

W Willis Tower funkcjonują – 104 windy ! Najszybsze z nich odległość z 33 na 66 piętro  /615 metrów/ pokonują w zaledwie 60 sekund. Windy te znajdują się w światowej czołówce najszybszych długodystansowych  dźwigów osobowych.

W 2009 na korona budynku stała się wyjątkową atrakcją turystyczną. Wybudowano tzw. Skydeck – szklana platformę  widokową, która wychodzi poza kontur budynku. W pogodne dni roztacza się stąd widok na odległość ok 80 km. Daje to unikalną  możliwość obejrzenia obszarów aż czterech stanów USA: Illinois, Indianę, Michigan i Wisconsin. Atrakcja ściąga w to miejsce blisko 2 miliony turystów rocznie !

Powierzchnia użytkowa całego  budynku wynosi 418 000 metrów kwadratowych czyli ok 57 boisk piłkarskich. Oszklona jest przyciemnionymi szybami, których jest tu 16 100  szt.

W 1999 r. Alain Robert, „Człowiek-Pająk”, wszedł na dach Sears Tower bez żadnych zabezpieczeń i sprzętu.

Fotkami z logo trudno oddać wysokość budynku. Niełatwo kadruje się przypinkę w dodatku przez grube szkło  z odległymi o blisko 0,5 kilometra ulicami Chicago.  W tym miejscu komplementy za wykonanie szczególnie tej ostatniej fotki.

Komu mało tej relacji powinien kliknąć w poniższy link z filmikiem  z wyprawy na Skydeck

https://www.youtube.com/watch?v=kLZ-NPW6QdM

 

Dziękujemy Bożenie i Euzebiuszowi za przyprawiające o zawrót głowy  miejsce i jakże ciekawe ujęcia. Liczymy na kolejne kilometry w naszej akcji i następne  turystyczne ciekawostki made in USA 😊

Dodaj komentarz