Logo Niedar w USA – San Francisco –  Golden Gate.

Jeden z naszych ambasadorskich duetów Ola&Marcin. Ostatnio bawił z logo Niedar na Maderze.  Tym razem przesympatyczna para zabrała  naszą ikonkę na wyprawę… za Ocean w pobliże jednego z najsłynniejszych mostów świata – czyli Golden Gate ! Witamy zatem  w San Francisco ! O moście tym   krąży więcej ciekawostek aniżeli wynosi jego długość mierzona w metrach / 2737 m/ ! Kilka z nich poniżej,  ale najpierw dowód iż  logo DuoLogo Niedar wraz z logo klubu Seniora  znalazło się w jego pobliżu:

Tak na dobrą  sprawę  konfiguracji zaproponowanej przez  Olę i Marcina możemy śmiało przypisać okreslenie QuadroLOGO 🙂

 Most wybudowano w 1937 r i przez ok 30 lat dzierżył palmę światowego  pierwszeństwa w kategorii: Najdłuższy  na świecie most wiszący. Golden Gate – stał  się nie tylko jednym z symboli  Ameryki ale wyznaczył charakterystyczny architektoniczno – konstrukcyjny trend w budowie nowoczesnych wielkogabarytowych przepraw.

Budowa mostu:

Sama budowa trwała 4 lata. Pochłonęła  75 000 ton stali. Konstrukcja waży  1.5 miliona ton. Liny utrzymujące przęsło mają 90 cm średnicy. Zostały  wykonane z drutu o długości 130 tysięcy kilometrów. W każdej wieży  zamocowanych jest około 600 000 nitów. Wydaje się iż most pokrywa farba czerwona – w najlepszym wypadku rdzawa. To złudzenie,  bowiem most jest w rzeczywistości  pomalowany farbą ….pomarańczową ! Jej nazwa handlowa brzmi: „international orange. Pierwsze malowanie odbyło się … za pomocą toksycznej farby wydzielającej….ołów. Budowniczowie mostu  byli zabezpieczeni przed upadkiem, specjalną siatką. Ocaliła ona  życie 19/tu pracowników. Niestety kolejnych 11/tu miało pecha i nie trafiło do siatki – ponieśli śmierć.

Most dzisiaj

Przez most w ciągu doby przejeżdża ok 120 000 pojazdów, ok 6 000 rowerzystów i  przechodzi ok 10 000 pieszych.  Konstrukcja „GG” jest uznawana za światową mekkę samobójców, dzierżąc niechlubny rekord w liczbie skutecznie popełnionych samobójstw /ponad 1500/. Ginie tu  mniej więcej jedna osoba co trzy tygodnie. Nie pomaga fakt, iż co każde  ok 250 metrów mostu  znajduje się telefon z bezpośrednim połączeniem z terapeutami ds. samobójstw czynny całą dobę Ciało spadające swobodnie z mostu, tuż  przy tafli wody osiąga prędkość ok.  120 km/h.

Podczas rocznicowych obchodów organizatorzy spodziewali się przybycia ok 80 000 gości. Przybyło 10 x tyle ! Gdy na moście było już ok 300 000 wjazdy zamknięto w obawie iż konstrukcja nie wytrzyma takiego  ciężaru.

Jeśli chcesz ujrzeć Golden Gate z perspektywy drona – kliknij w poniższy link:

https://www.youtube.com/watch?v=C8ZwEbhrco0

Most GG w San Francisco ma brata bliźniaka na kontynencie Europejskim. Po szczegóły kliknij w link

https://pl.wikipedia.org/wiki/Most_25_Kwietnia

Więcej fotek na naszej mapie Google z zaznaczonym zasięgiem podróży logo Niedar. Patrz górne poziome menu – kliknij przycisk Logo Niedar podróżuje.

 

 

 

2 komentarze

  • Alicja z Ptasiej pisze:

    Jerzy będziesz kopalnią wiedzy przy okazji prezentacji podróży naszego logo. Brawo.

    • niedary@gmail.com pisze:

      Tę kopalnią turystycznej wiedzy, dzięki naszym Ambasadorom stanowią zasoby strony niedary.pl Ja jestem tu tylko skromnym dołowym górnikiem na przodku 🙂

Dodaj komentarz