Logo Niedar we Francji – Colmar:

Dzięki Basi i Lutkowi z Wesołej, logo Niedar.  Zostało uwiecznione w bardzo ciekawym miejscu na mapie Francji. Urokliwe miasteczko Colmar.  Położone jest  w Regionie Grand Est. Tak,  od stycznia 2016 r. nazywa się dawny region: Alzacja-Szampania-Ardeny-Lotaryngia. Stolicą Regionu jest Strasburg. Region, administracyjnie jest na tyle „młody”,  iż póki co nie posiada jeszcze swojej flagi.  W czasach Cesarstwa Rzymskiego Colmar posiadał status „wolnego miasta”. W kolejnych wiekach Alzacja i Lotaryngia wielokrotnie terytorialnie  oscylowała między  Niemcami/Prusami/ a Francją…  W dzisiejszym Colmar jest wiele interesujących miejsc. Dzielnica rybna, dzielnica garbarzy, włókienników.  Pełno tu małych unikalnych sklepików z tradycjami. Na ulicy Piekarzy trafiamy akurat na nowoczesny sklep obuwniczy. Kupić tu można akurat idealne na zwiedzanie gorącej Francji –  buty z oddychającą podeszwą:

Miasto bywa nazywane (fr. Petite Venise).  Mała Wenecja:

Baśniowo kolorowe  kamieniczki. Urokliwie odbijają  się w przepływającej przez miasteczko rzece Lauch:

Ze stolicą  alzackich win,  związane były ciekawe postacie:

Frédéric Auguste Bartholdi – Autor projekt: Statua  Wolności.  Jej miniatura zdobi jedno z rond w Colmar. Georges-Charles de Heeckeren d’Anthès, polityk francuski – zabójca rosyjskiego poety Aleksandra Puszkina czy  Lætitia Bléger, Miss Francji 2004.

Jeden komentarz

  • Barbara pisze:

    tak, to perełka z średniowiecznymi domami. Dawniej Colmar słynął z handlu winem stąd pojawiające się jego symbole w zabudowie miasta

Dodaj komentarz