Logo Niedar – zalicza Pałac w …  Wersalu.

Któż inny jeśli  nie Perrine jako pierwsza  – do tej pory jedyna reprezentantka Francji – w szacownym gronie Ambasadorów akcji: Logo Niedar podróżuje –  mogła  sfotografować ikonkę  Niedar,  w tak  znanym z historii  miejscu i to na dodatek w  charakterystycznym dla siebie stylu,  czyli w wersji double:

Wersal,  leży bliżej centrum Paryża ….  aniżeli Niedary-   rynku  wrocławskiego. Niegdyś był tam  „skromny” zamek myśliwski w którym bywał Ludwik XIII. Od 1663 roku, jego syn i następca tronu Ludwik XIV rozpoczął z ogromnym rozmachem rozbudowę zamku w kompleks pałacowy. Po ok.  20 latach  powstało tu  łącznie  ok. 700 komnat. Wiodły do nich 63 klatki schodowe. W pałacowym kompleksie można się doliczyć w sumie  ok. 2000 okien:

Ludwik XIV najdłużej panujący król Francji –  zwany Królem Słońce – władca absolutny / „Państwo to ja „ / stworzył budowlę /sam także  włączał się  w jej  projektowanie/ na miarę liczebności swojego dworu. Ludwik  odziedziczył tron  po ojcu w wieku … 5 lat.  Władzę początkowo sprawowała wtedy  jego matka ale mimo tego preludium,  Ludwik samodzielnie rządził jeszcze  przez 54 lata ! Zwiedzimy dzisiaj dwie sztandarowe komnaty Wersalu.

Sala Słoneczna,  zwaną Salą lustrzaną:

To  największa  komnata  pałacu.  Początkowo był tu wychodzący  na  ogrody … taras,  który został przebudowany na 73 metrową salę o wysokości ponad 12/tu metrów!  Znajduje się tu 17/cie ogromnych okien. Na przeciwległych  ścianach zamontowano 17/cie  wielkich  luster /zestawionych  z 350 pojedynczych lustrzanych tafli/  od których odbijają  się  promienie słoneczne i naturalnie rozświetlają bogactwo   architektonicznych  detali.  Nocą mroki sali rozpraszało 3000 świec ! Co ciekawe sala nie jest ogrzewana,  właśnie ze względu na gabaryty. Oszacowano iż jest zbyt duża aby można ja skutecznie ogrzać. Pierwsze wstawione tu meble wykonane były ze …srebra / zwłaszcza stoły/. Później  przetopiono je z rozkazu Ludwika … aby sfinansować jedną z wojen.

W Sali Lustrzanej  odbywały się:  przyjęcia, bankiety, śluby i oczywiście uroczystości przewidziane dworskim protokółem. Kolejni królowie Francji mieszkali w Wersalu do 1789 r. czyli do  wybuchu  rewolucji  francuskiej w kulminacji której, rozsierdzony lud zgilotynował Ludwika XVI i Marię Antoninę. Wersal stał się celem grabieży. Pałac przed ruiną uratował  Cesarz Napoleon…

Z biegiem lat: Sala Lustrzana Wersalu stała się świadkiem wydarzeń na trwale osadzonych nie tylko w historii Francji ale i  w historii powszechnej. To właśnie tutaj: 28 czerwca 1919 r. został podpisany słynny Traktat Wersalski – pakt oficjalnie kończący I Wojnę Światową.

Sypialnia Królowej

Komnata sąsiaduje  z Salą lustrzaną. Po lewej stronie łóżka wkomponowane w fakturę ściany – niewidoczne drzwi:

Drzwi te pełniły szczególną rolę podczas licznych potajemnych schadzek czy intryg dworskich. Przez te drzwi salwowała się ucieczką Maria Antonina, kiedy rządny krwi  tłum wdarł się do Wersalu. Takich sekretnych przejść w pałacu wersalskim  zaprojektowane  całe mnóstwo.  Poniżej na fotce,  Perrine  oznaczyła  takie tajne  drzwi w komnacie królowych:

  Perrine,  dzięki za ten  kolejny jakże ciekawy wycinek Francji.

Więcej fotek z Wersalu na naszej mapie Google z podróżami logo Niedar /patrz poziome menu u góry strony/.

Do odwiedzenia w Wersalu pozostało jeszcze grubo ponad 600 komnat 🙂

2 komentarze

  • Brawo! tak trzymać. Widaż, ze dbasz o merytoryczne wpisy na Twoim blogu są ciekawe i b. wartościowe, Dzieki i zapraszam do siebie…

  • Haczyki pisze:

    Fajnego masz bloga i ciekawe na nim treści czy na serwerze wszystko sie zmieści ? pięknie frazujesz słowa zmuszasz przy tym do myślenia tym komentarzem życzę powodzenia 🙂

Dodaj komentarz