Logo w Chorwacji – Tribute to Ola.

Zaledwie kilka lat temu nasze niedariańskie logo wybrało się w swoją pierwszą podróż poza granice gminy Zawonia, na grecką wyspę Zakynthos  co okazało się  początkiem kolejnych wielkich  przygód na obszarze blisko 50 państw całego świata !

Nasi pierwsi Turystyczni Ambasadorzy Niedar,  pomysłodawcy i entuzjaści  całej akcji: Aleksandra i Jerzy z Wesołej zapoczątkowali niezwykłe i wciąż rozwijające się wydarzenie. Byli oni zawsze całym sercem zaangażowani w rozwój naszej wsi oraz w zgłębianie wiedzy na temat historycznych wydarzeń w Niedarach. Mimo smutku, że brak już jednego z pierwszych Turystycznych Ambasadorów Niedar, Oli z Wesołej, cieszymy się że ten zwyczaj trwa dalej i możemy go dedykowac jej pamięci.   Każdy kolejny wpis o podróżach Logo Niedar, czy to tych bliskich czy dalekich, będzie nam przypominał, że nawet mały gest jakim było zdjęcię  z niedariańskim logo , może być początkiem czegoś niezwykłego:

W sierpniu tego roku Logo Niedar wybrało się w kolejną podróż do pięknej i ciepłej Chorwacji i postanowiło odwiedzić jeszcze niewidziane miasta i wyspy. Do tej pory podziwiało północne tereny tej niezwykłej krainy (Crikvenica) oraz równie niespotykane krajobrazy południa (Dubrownik). W tym roku postanowiło zwiedzić środkowe wybrzeże Morza Adriatyckiego i zatrzymać się w miasteczku Pakoštane.
Zbliżający się zachód słońca w Pakoštane:

Chorwacja… te kamieniste plaże i błękitna woda ?

Logo Niedar… a teraz opalamy się na słoneczku:

Po kilku dniach relaksu,  jak to nasze logo, ruszyło w dalszą trasę i postanowiło zwiedzić pobliskie miasta, więc pewnego dnia zawitało do Zadaru, piątego co do wielkości miasta w kraju. Będąc w tym mieście nie należy przegapić tylko udać się na nabrzeże by obejrzeć niezapomniany zachód słońca w akompaniamencie Morskich Organów, które zostały wbudowane w nadbrzeże w północno zachodniej części promenady starego miasta i przy uderzeniu fal wydają dźwięki tworząc niepowtarzalne utwory…. i tam właśnie udało się Logo Niedar w swoją przechadzkę po mieście. Niestety gdy słońce zaszło nie mogło podziwiać gry kolorowych świateł tzw. Pozdrowienia Słońca gdyż nie działały tego dnia ☹


Dzwonnica Katedry św. Anastazji w Zadarze

W następną podróż Logo Niedar postanowiło udać się do Szybeniku… podziwiać tamtejszą twierdzę, pospacerować uliczkami miasta i poznać nowe miejsca:

Szybenik – widok w oddali Šibenski Most przez który przebiega Jadranska Magistrala.

Dokąd dalej się udać ???  Co zwiedzić?? …brakuje tu tabliczki  Niedary  🙂

Klimatyczna zabudowa charakterystyczna dla wybrzeży Adriatyku:

Jako niezapomniane przeżycie, Logo Niedar postanowiło wybrać się w rejs statkiem i zobaczyć dumę tych terenów, czyli Park Narodowy Kornati (chorw. Nacionalni park Kornati), w skład którego wchodzi 89 wysp, wysepek i raf, które zajmują 2/3 archipelagu Kornati. Obszar ten stanowi park narodowy od 1980 roku. Logo Niedar przybiło do wybrzeży wyspy Dugi otok i podziwiało klify oraz widoki zatoki z przystanią.


Klify na wyspie Dugi otok:

Wędrówka wzdłuż klifu na wyspie Dugi otok.

Podczas spaceru wzdłuż klifu na punkty widokowe Logo Niedar napotykało na niezwykłe tablice, poniżej przedstawione zostały niektóre z nich:

Oczyszczam powietrze, którym oddychasz. Mogę to robić również dla waszych dzieci.
„Jeśli pozwolisz mi żyć”

Ty nie masz żadnej przyszłości beze mnie. „Pozwól mi żyć”

Wasze przetrwanie zależy od mojego istnienia. Obudź się !!!

Na koniec podróży Logo Niedar postanowiło zrelaksować się nad słonym jeziorem Mir położonym na wyspie Dugi otok na terenie Narodowego Parku Kornati:

Słone jezioro Mir na wyspie Dugi otok.

Logo Niedar wróciło z tej podróży uśmiechnięte, opalone i wypoczęte ? a teraz czeka na dalsze podróże z Turystycznymi Ambasadorami Niedar.

Pozdrowienia od rodziny z Głównej ?

6 komentarzy

 • Aniu na Twoje ręce, dla całej Rodziny serdeczne podziękowania za ten wpis – panoramę środkowej Chorwacji, Chorwacji której Ola nigdy nie odwiedziła …. a tak bardzo chciała. Dzięki Waszej dedykacji podróż ta w wymiarze symbolicznym dokonała się…
  Witam Was oficjalnie w coraz liczniejszym gronie Ambasadorów naszej wspólnej już teraz akcji , życzę wielu ciekawych i udanych podróży koniecznie z logo Niedar w tle w nadziei iż dowieziemy wspólnie naszą ikonkę „na księżyc” ?

  Jednocześnie wszystkich zapraszam do poziomego menu: Logo Niedar podróżuje. Znajdziecie tam na mapie Google blisko 40 dodatkowych fotek z miejsc których dotyczy powyższa relacja.
  Jurek z Wesołej

 • WWW.XMC.PL pisze:

  Trzeba miec, co sie chce! I trzeba zyc, jak sie chce! – Jerzy Pilch

 • Kazdy potrafi wspolczuc cierpieniom przyjaciela. Ale cieszenie sie jego sukcesem wymaga charakteru wysokiej klasy. Oscar Wilde.

 • Johnie pisze:

  Peculiar article, just what I wanted to find.

 • Lorie pisze:

  Excellent post. I was checking constantly this weblog and I am impressed!
  Extremely useful information specially the closing section :
  ) I deal with such information much. I used to be seeking this certain information for a long time.
  Thank you and good luck.

 • Mac Spratte pisze:

  I would similar to to thank you for the efforts youve put in penning this blog. I in point of fact wish to view the same high-grade content from you progressive upon as well. In truth, your creative writing abilities has provoked me to get my own, personal blog now

Dodaj komentarz